[[4:2.1643]] Smith3-4 at 2020 Scottish Curling Junior Championships

Curling Scores

M: Aberdeen International Curling Championship
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Mar 15 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Hess (EE)
Paterson Final
Ramsfjell (8)
Bryce Final
Glukhov (8)
Retornaz Final
Schwaller (EE)
W: SWISSCURLING Junior Women's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Suter Final
Mueller (10)
Schwaller Final
Rieder (9)
M: SWISSCURLING Junior Men's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Hoesli Final
Klossner (EE)
Traub 10  Final
Huerlimann (EE)
M: New Brunswick Mens Club Championship
Miramichi, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Mar 15 -- 4:00pm AT
Crouse Final
Dobson (8)
M: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 7:00pm ET
Johnson  
McGillivray  
Olafson  
Bijl  
W: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 6:00pm CT
Jensen  
Ogg  
Tober  
Stobbe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Smith3-4 at 2020 Scottish Curling Junior Championships

Jan 22 - 26, 2020

Greenock, Scotland
No Photo
SKIP
Susie
Smith

  No Photo
Third
Holly
Wilkie-Milne

  No Photo
Second
Georgia
Clarke

  No Photo
Lead
Eilidh
Troup

 
Games: 7  
Record: 3W - 4L  
PF/G: 6.78  
PA/G: 9.66  
Hammer Efficiency: 0.26  
Steal Defense: 0.35  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.24  

 
Susie Smith (Greenock, SCO) finished 3-4 in the 8 team
Scottish Curling Junior Championships qualifying round, held January 22 - 26, 2020 at the Curl Aberdeen in Aberdeen, Scotland. In their opening game, Smith lost 12-0 to Beth Farmer (Kinross, SCO), droppimg another game, 9-6 to Layla Al-Saffar (Forfar, SCO). Smith lost 10-3 to Lisa Davie (Stirling, SCO) where Smith responded with a 12-8 win over Hannah Farries (Dumfries, SCO). Smith went on to lose 8-2 against Amy Bryce (Stirling, SCO). Smith responded with a 8-3 win over Kara Findlay (Edinburgh, SCO). Smith won 9-7 against Fay Henderson (Dumfries, SCO) in their final qualifying round match.
 
Smith earned 2.164 world rankings points for their preliminary round wins. For week 27 of the event schedule, Smith did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Smith ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Aberdeen International Curling Championship
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Mar 15 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Hess (EE)
Paterson Final
Ramsfjell (8)
Bryce Final
Glukhov (8)
Retornaz Final
Schwaller (EE)
W: SWISSCURLING Junior Women's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Suter Final
Mueller (10)
Schwaller Final
Rieder (9)
M: SWISSCURLING Junior Men's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Hoesli Final
Klossner (EE)
Traub 10  Final
Huerlimann (EE)
M: New Brunswick Mens Club Championship
Miramichi, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Mar 15 -- 4:00pm AT
Crouse Final
Dobson (8)
M: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 7:00pm ET
Johnson  
McGillivray  
Olafson  
Bijl  
W: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 6:00pm CT
Jensen  
Ogg  
Tober  
Stobbe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑