[[5:1.4012]] Hanson2-2 at 2019 Steele Cup Cash

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Oct 27 -- 7:00am ET
United States Final
Latvia (6)
Sweden Final
Switzerland (6)
Slovakia Final
Canada (7)
Norway Final
Korea (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Hanson2-2 at 2019 Steele Cup Cash

Oct 17 - 20, 2019

Oromocto, New Brunswick
Player Photo
SKIP
Trevor
Hanson

  No Photo
Third
Adam
MacDonald

  Player Photo
Second
Chris
Jenkins

  Player Photo
Lead
Chris
Cogswell

 
Games: 4  
Record: 2W - 2L  
PF/G: 6.67  
PA/G: 7.33  
Hammer Efficiency: 0.14  
Steal Defense: 0.21  
Force Efficiency: 0.36  
Steal Efficiency: 0.31  

 
Trevor Hanson (Oromocto, NB) finished 2-2 in the 10 team
Steele Cup Cash qualifying round, held October 17 - 20, 2019 at the Capital Winter Curling Club in Fredericton, Canada. In their opening game, Hanson lost 7-3 to Scott Jones (Moncton, NB), then responded with a 6-4 win over Wayne Tallon (Fredericton, NB). Hanson went on to lose 7-5 against Jamie Murphy (Halifax, NS). Hanson responded with a 6-4 win over Mike Flannery (Fredericton, NB) in their final qualifying round match.
 
Hanson earned 1.401 world rankings points for their preliminary round wins. Hanson move up 91 spots after posting a net gain of 1.333 points improving upon their best 4 results so far this season, ranking 389th overall with 1.947 total points on the World Ranking Standings. Hanson ranks 221st overall on the Year-to-Date rankings with 1.401 points earned so far this season.
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Oct 27 -- 8:00am AT
United States Final
Latvia (6)
Sweden Final
Switzerland (6)
Slovakia Final
Canada (7)
Norway Final
Korea (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Winnipeg's Beth Peterson and her Assiniboine Memorial team had a very successful tune-up bonspiel for this week's Home Hardware Pre-Trials.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑