[[4:19.1956]] Telnova/Puzanov Finishes Fourth at International Mixed Doubles Sochi

World Curling Report

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim 5th
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak  
Engelking  
Wyatt  
Matter  
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina  
Kelba  
Lysons  
Wright  
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hall Final
Kean (10)
Steep Final
March (10)
Deruelle Final
Ainsley (7)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hastings 11  Final
Brandwood (8)
Cadorin Final
Horton (9)
Auld Final
Jones 12  (7)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Telnova/Puzanov Finishes Fourth at International Mixed Doubles Sochi

Nov 7 - 10, 2019

Moscow, Russia
Games: 8  
Record: 4W - 4L  
PF/G: 7.33  
PA/G: 8.67  
Hammer Efficiency: 0.31  
Steal Defense: 0.38  
Force Efficiency: 0.48  
Steal Efficiency: 0.32  
Ekaterina Telnova/Artem Puzanov (Moscow, RUS) lost 10-3 to Ildiko Szekeres/Gyorgy Nagy (Hungary) in the Bronze Medal game at the International Mixed Doubles Sochi in Sochi, Russia. of the International Mixed Doubles Sochi in Sochi, Russia; Ekaterina Telnova/Artem Puzanov (Moscow, RUS) lost 10-3 to Ildiko Szekeres/Gyorgy Nagy (Hungary) in the Bronze Medal game at the International Mixed Doubles Sochi in Sochi, Russia. Telnova/Puzanov lost 9-5 to Margarita Fomina/Alexey Stukalsky (Moscow, RUS) in the semifinals to drop into the third place game. of the International Mixed Doubles Sochi in Sochi, Russia; and won 8-7 over Anastasia Moskaleva/Alexander Eremin (Moscow, RUS) in the quarterfinals. of the International Mixed Doubles Sochi in Sochi, Russia;
 
Telnova/Puzanov finished 3-2 in the 24 team International Mixed Doubles Sochi qualifying round, held November 7 - 10 in , . In their opening game, Telnova/Puzanov defeated Alina Androsova/Felix Kaulfersch (Berlin, GER) 5-4, then went on to lose 6-4 against Jenny Perret/Martin Rios (Bern, SUI). Telnova/Puzanov responded with a 6-4 win over Daria Morozova/Daniil Goryachev (Russia). Telnova/Puzanov won 7-5 against Nina Polikarpova/Kirill Grekhnev (Irkutsk, RUS). Telnova/Puzanov went on to lose 7-6 against Sofia Tkach/Arseniy Meshkovich (Sochi, RUS) in their final qualifying round match.
 
With their fourth place finish at the International Mixed Doubles Sochi, Telnova/Puzanov take home 19.196 world rankings points along with 1332CDN, remaining in 445th place overall on the World Ranking Standings with a net gain of 19.038 after improving upon their best so far this season. Telnova/Puzanov ranks 47th overall on the Year-to-Date rankings with 19.038 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim 5th
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak  
Engelking  
Wyatt  
Matter  
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina  
Kelba  
Lysons  
Wright  
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hall Final
Kean (10)
Steep Final
March (10)
Deruelle Final
Ainsley (7)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hastings 11  Final
Brandwood (8)
Cadorin Final
Horton (9)
Auld Final
Jones 12  (7)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑