[[6:1.0611]] Ahlstrom/Norin Reaches Bele Wrana Memorial Quarters

World Curling Report

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Mon, Feb 17 -- 8:30am ET
Pugsley Final
Porter (7)
Roberts Final
Matheson (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Feb 17 -- 9:00am MT
Wright 4th
Kiist
Davies 4th
Bauer
Nedohin 5th
Jacques
Yamuch 5th
Shannon
Snider 4th
Hiebert
Ferguson 5th
Van Amsterdam
Young 5th
Northwood
Comeillie 3rd
Deschiffart
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 12:30am CT
Fujisawa Final
Nakajima (EE)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 7:00pm CT
Matsumura Final
Morozumi (9)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Ahlstrom/Norin Reaches Bele Wrana Memorial Quarters

Dec 6 - 8, 2019

Landvetter, Sweden
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
PF/G: 6.13  
PA/G: 8.39  
Hammer Efficiency: 0.24  
Steal Defense: 0.47  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.29  
Vilma Ahlstrom/Arvid Norin (Landvetter, SWE) qualified for the Bele Wrana Memorial playoffs, dropping their quarterfinals match 7-6 against Dace Regza/Ansis Regza (Riga, LAT). of the Bele Wrana Memorial in Sundbyberg, Sweden;
 
Ahlstrom/Norin finished 1-2 in the 8 team Bele Wrana Memorial qualifying round, held December 6 - 8 in , . In their opening game, Ahlstrom/Norin lost 7-3 to Johanna Heldin/Magnus Heldin (Uppsala, SWE), then responded with a 8-5 win over Cecilia Fransson/Gustav Koehn (Harnosand, SWE). Ahlstrom/Norin went on to lose 7-2 against Regza/Regza in their final qualifying round match.
 
Ahlstrom/Norin earned 1.061 world rankings points for their preliminary round wins, remaining in 445th place overall on the World Ranking Standings with a net gain of 1.062 after improving upon their best so far this season. Ahlstrom/Norin ranks 243rd overall on the Year-to-Date rankings with 1.062 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Mon, Feb 17 -- 8:30am ET
Pugsley Final
Porter (7)
Roberts Final
Matheson (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Feb 17 -- 9:00am MT
Wright 4th
Kiist
Davies 4th
Bauer
Nedohin 5th
Jacques
Yamuch 5th
Shannon
Snider 4th
Hiebert
Ferguson 5th
Van Amsterdam
Young 5th
Northwood
Comeillie 3rd
Deschiffart
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 12:30am CT
Fujisawa Final
Nakajima (EE)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 7:00pm CT
Matsumura Final
Morozumi (9)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑