[[5:7.0095]] Stabulniece Reaches 2019 Tallinn Ladies International Challenger Quarters

Curling Scores

W: Jim Sullivan Curling Classic
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 2:30pm AT
Birt 10  Final
Kelly (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 27 -- 12:00pm AT
Roach Final
Thompson (EE)
Kennedy Final
Everist (8)
M: 50th Mile Zero Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 6:45pm PT
Yanagisawa Final
Morozumi (8)
W: Regina Highland SWCT Event
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 4:30pm CT
Barker Final
Anderson (3)
W: Home Again Curling Classic
Listowel, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 5:00pm ET
Brandwood Final
Rozon (7)
M: Stu Sells Cookstown Classic
Cookstown, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 4:30pm ET
Ferris Final
Champ (6)
M: Challenge de Curling Desjardins
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 3:00pm ET
Epping Final
Asselin (8)
: 50th Mile Zero Cashspiel Challenge
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 6:45pm PT
Holland Final
Bruce (8)
M: Challenge de Curling Desjardins OPEN
Charlevoix, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 3:00pm ET
Bellavance Final
Girard (8)
Bornais Final
Maurice (6)
Lawton Final
Begin (8)
Dallaire Final
Maheux (5)
: Okotoks U20 Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 26 -- 8:00pm MT
Crough Final
Wipf (7)
Ballance Final
Duncan (7)
: Okotoks U20 Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 26 -- 4:30pm MT
Northwood Final
Yurko (6)
McMahon Final
Desormeau (8)
Johnston Final
Abbs (5)
Snideman Final
Martens (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Stabulniece Reaches 2019 Tallinn Ladies International Challenger Quarters

Nov 1 - 3, 2019

Riga, Latvia
No Photo
SKIP
Eliza
Stabulniece

  No Photo
Third
Katrina
Gaidule

  No Photo
Second
Anna
Guste

  No Photo
Lead
Betija
Gulbe

 
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
PF/G: 7.50  
PA/G: 6.04  
Hammer Efficiency: 0.28  
Steal Defense: 0.29  
Force Efficiency: 0.46  
Steal Efficiency: 0.44  
Eliza Stabulniece (Riga, LAT) qualified for the 2019 Tallinn Ladies International Challenger playoffs, dropping their quarterfinals match 6-5 against Anna Kubeskova (Prague, CZE). of the 2019 Tallinn Ladies International Challenger in Tallinn, Estonia;
 
Stabulniece finished 4-1 in the 18 team Tallinn Ladies International Challenger qualifying round, held November 1 - 3, 2019 in , . In their opening game, Stabulniece defeated Kaja Liik-Tamm (Tallinn, EST) 7-4, then went on to lose 7-6 against Michala Nadherova (Prague, CZE). Stabulniece responded with a 5-3 win over Ekaterina Telnova (Moscow, RUS). Stabulniece won 7-6 against Vlada Rumiantseva (Moscow, RUS), then won 6-3 against Dorottya Palancsa (Budapest, HUN) in their final qualifying round match.
 
Stabulniece earned 7.010 world rankings points for their Top 5 finish in the Tallinn Ladies International Challenger. Stabulniece move up 32 spots after posting a net gain of 6.876 points improving upon their best 5 results so far this season, ranking 155th overall with 13.073 total points on the World Ranking Standings. Stabulniece ranks 114th overall on the Year-to-Date rankings with 12.132 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Jim Sullivan Curling Classic
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 2:30pm AT
Birt 10  Final
Kelly (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 27 -- 12:00pm AT
Roach Final
Thompson (EE)
Kennedy Final
Everist (8)
M: 50th Mile Zero Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 6:45pm PT
Yanagisawa Final
Morozumi (8)
W: Regina Highland SWCT Event
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 4:30pm CT
Barker Final
Anderson (3)
W: Home Again Curling Classic
Listowel, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 5:00pm ET
Brandwood Final
Rozon (7)
M: Stu Sells Cookstown Classic
Cookstown, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 4:30pm ET
Ferris Final
Champ (6)
M: Challenge de Curling Desjardins
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 3:00pm ET
Epping Final
Asselin (8)
: 50th Mile Zero Cashspiel Challenge
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 6:45pm PT
Holland Final
Bruce (8)
M: Challenge de Curling Desjardins OPEN
Charlevoix, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 3:00pm ET
Bellavance Final
Girard (8)
Bornais Final
Maurice (6)
Lawton Final
Begin (8)
Dallaire Final
Maheux (5)
: Okotoks U20 Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 26 -- 8:00pm MT
Crough Final
Wipf (7)
Ballance Final
Duncan (7)
: Okotoks U20 Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 26 -- 4:30pm MT
Northwood Final
Yurko (6)
McMahon Final
Desormeau (8)
Johnston Final
Abbs (5)
Snideman Final
Martens (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Epping wins Challenge de Curling Desjardins

Epping wins Challenge de Curling Desjardins

Toronto's John Epping is currently riding a 12-game winning streak to back-to-back event titles.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑