[[5:8.9487]] Kim Reaches 2018 Let's Cure Lupus St. Paul Cash Spiel Quarters

Curling Scores

: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm MT
Jackson Final
Plett (8)
Dieckelt Final
Shannon (8)
Minshull Final
Northwood (8)
Molberg Final
Johnston (8)
M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 9:00pm MT
Behm Final
Howard (8)
Gedak Final
Zuravloff (8)
Wills Final
Zuravloff (6)
Deis Final
Bryden (EE)
Gamble Final
Woloschuk (7)
Kleiter Final
Knapp (8)
J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm ET
Snow Final
Kavanaugh (7)
Weagle Final
MacIsaac (8)
Strang Final
Schut (7)
McEachren Final
Mosher (8)
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
Perozak 10  8th
Cheung
Wipf Final
Chung (EE)
Wright Final
Davies (8)
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 3:00pm ET
Yarmuch Final
Thomas (6)
Whittmire Final
Matter (6)
Burton Final
Donaldson (6)
Fleger Final
Whitbread (5)
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm AT
MacNutt Final
Proulx (8)
Forsythe Final
Nodding (6)
Callaghan 10  Final
Blades (7)
Stevens Final
Shaw (7)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Kim Reaches 2018 Let's Cure Lupus St. Paul Cash Spiel Quarters

Oct 5 - 7, 2018

Seoul, Korea
Player Photo
SKIP
SooHyuk
Kim

  No Photo
Third
ByeongJin
Jeong

  No Photo
Second
JeongJae
Lee

  No Photo
Lead
DonghYeong
Lee

 
Games: 5  
Record: 3W - 2L  
PF/G: 11.18  
PA/G: 8.24  
Hammer Efficiency: 0.60  
Steal Defense: 0.19  
Force Efficiency: 0.30  
Steal Efficiency: 0.44  
SooHyuk Kim (Seoul, KOR) qualified for the 2018 Let's Cure Lupus St. Paul Cash Spiel playoffs, dropping their quarterfinals match 9-4 against Steven Birklid (Seattle, WA). of the 2018 Let's Cure Lupus St. Paul Cash Spiel in St. Paul, Minnesota, United States;
 
Kim finished 3-1 in the 20 team Let's Cure Lupus St. Paul Cash Spiel qualifying round, held October 5 - 7, 2018 at the St. Paul Curling Club in St. Paul, United States. In their opening game, Kim defeated Craig Nicko (Blaine, MN) 10-4, then won 8-3 against Jason Smith (Blaine, MN) and 9-4 against Evan Workin (Fargo, ND). Kim went on to lose 8-7 against Mark Fenner (Chaska, USA) in their final qualifying round match.
 
Kim earned 8.949 world rankings points for their Top 5 finish in the Let's Cure Lupus St. Paul Cash Spiel. Kim move up 22 spots after posting a net gain of 7.661 points improving upon their best 3 results so far this season, ranking 100th overall with 34.088 total points on the World Ranking Standings. Kim ranks 43rd overall on the Year-to-Date rankings with 22.494 points earned so far this season.
 

Curling Scores

: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm MT
Jackson Final
Plett (8)
Dieckelt Final
Shannon (8)
Minshull Final
Northwood (8)
Molberg Final
Johnston (8)
M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 9:00pm MT
Behm Final
Howard (8)
Gedak Final
Zuravloff (8)
Wills Final
Zuravloff (6)
Deis Final
Bryden (EE)
Gamble Final
Woloschuk (7)
Kleiter Final
Knapp (8)
J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm ET
Snow Final
Kavanaugh (7)
Weagle Final
MacIsaac (8)
Strang Final
Schut (7)
McEachren Final
Mosher (8)
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
Perozak 10  8th
Cheung
Wipf Final
Chung (EE)
Wright Final
Davies (8)
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 3:00pm ET
Yarmuch Final
Thomas (6)
Whittmire Final
Matter (6)
Burton Final
Donaldson (6)
Fleger Final
Whitbread (5)
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm AT
MacNutt Final
Proulx (8)
Forsythe Final
Nodding (6)
Callaghan 10  Final
Blades (7)
Stevens Final
Shaw (7)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

World Junior Champions Mackenzie Zacharias of Altona (Photo: Curling Canada/Melanie Johnson) won 6-3 over Darcy Robertson's Winnipeg foursome on Sunday.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑