[[9:1.0750]] Balsdon3-3 at 2014 Huron ReproGraphics Oil Heritage Classic

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Oct 27 -- 7:00am ET
United States Final
Latvia (6)
Sweden Final
Switzerland (6)
Slovakia Final
Canada (7)
Norway Final
Korea (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Balsdon3-3 at 2014 Huron ReproGraphics Oil Heritage Classic

Oct 24 - 26, 2014

Ontario
Player Photo
SKIP
Greg
Balsdon

  Player Photo
Third
Mark
Bice

  Player Photo
Second
Tyler
Morgan

  Player Photo
Lead
Jamie
Farnell

 
Games: 6  
Record: 3W - 3L  
PF/G: 7.94  
PA/G: 6.76  
Hammer Efficiency: 0.54  
Steal Defense: 0.19  
Force Efficiency: 0.30  
Steal Efficiency: 0.28  

 
Greg Balsdon (Ontario) finished 3-3 in the 24 team
Huron ReproGraphics Oil Heritage Classic qualifying round, held October 24 - 26, 2014 in , . In their opening game, Balsdon lost 7-4 to Aaron Squires (Kitchener-Waterloo, ON), then responded with a 6-4 win over Greg Eigner (Fort Wayne, IN). Balsdon went on to lose 5-3 against Brent Ross (Ontario). Balsdon responded with a 7-2 win over Darryl Prebble (Ontario). Balsdon won 6-1 against Chris Liscumb (Ontario). Balsdon went on to lose 4-1 against Dale Kelly (Ontario) in their final qualifying round match.
 
Balsdon earned 1.075 world rankings points for their preliminary round wins, dropping 2 spots on the World Ranking Standings into 23rd place overall with 66.850 total points. Balsdon ranks 60th overall on the Year-to-Date rankings with 5.200 points earned so far this season.
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Oct 27 -- 8:00am AT
United States Final
Latvia (6)
Sweden Final
Switzerland (6)
Slovakia Final
Canada (7)
Norway Final
Korea (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Winnipeg's Beth Peterson and her Assiniboine Memorial team had a very successful tune-up bonspiel for this week's Home Hardware Pre-Trials.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑