[[7:0.000]] Thiele4-1 at 2006 Meyers Norris Penny Charity Classic

World Curling Report

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Dunstone  
Paterson  
Epping  
McEwen  
Bottcher  
Schwaller  
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Einarson  
Muirhead  
Tirinzoni  
Fleury  
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 6:30am ET
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 2:45am ET
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 3:30pm GMT
Carson  
Gempeler  
Whyte  
Sloan  
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Thiele4-1 at 2006 Meyers Norris Penny Charity Classic

Oct 13 - 16, 2006

Regina, Saskatchewan
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
PF/G: 8.33  
PA/G: 7.00  
Hammer Efficiency: 0.42  
Steal Defense: 0.30  
Force Efficiency: 0.53  
Steal Efficiency: 0.40  

 
Kathy Thiele (Regina, SK) finished 4-1 in the 24 team Meyers Norris Penny Charity Classic qualifying round, held October 13 - 16, 2006 at the Medicine Hat Curling Club in , Canada. In their opening game, Thiele lost 11-9 to LaDawn Funk (Calgary, AB), then responded with a 12-9 win over Rhonda Skillen (Edmonton, AB). Thiele won 7-6 against Atina Johnston (Edmonton, AB), then won 9-7 against Cheryl Bernard (Calgary, AB) and 8-3 against Debbie Folk (Saskatoon, ) in their final qualifying round match.
 
Thiele earned 0.000 world rankings points for their Top 7 finish in the Meyers Norris Penny Charity Classic. For week of the event schedule, Thiele did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Thiele ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Dunstone  
Paterson  
Epping  
McEwen  
Bottcher  
Schwaller  
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Einarson  
Muirhead  
Tirinzoni  
Fleury  
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 8:00am NT
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 4:15am NT
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 3:30pm GMT
Carson  
Gempeler  
Whyte  
Sloan  
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑