World Curling Report

Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault 3rd
Jones
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges 9th
Verreault
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford 6th
Quillian
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Jan 26 -- 10:00am MT
Rocque 8th
Hilker
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge 5th
Bedard
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 26 -- 10:00am CT
Tisdale Final
Williamson (8)
Holland 12  Final
Fleming (5)
Selzer 10  Final
Schneider (9)
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Bayview Mixed Doubles -- Round-Robin

Dec 14 - 15, 2019
Pool A
Cottrill/Cottrill
Belgrave, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kidd/Kidd
Peterborough, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Moores/Wheeler
, CO
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Wallbank/Leslie
Toronto, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Martin/Griffith
, SK
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Thompson/Lowe
Unionville, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Foster/Foster
Oakville, ON
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rizzo/Hartley
Brantford, ON
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Tuck/Tuck Jr.
Ilderton, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sutherland/Ryn
Ottawa, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Shipmaker/Aprile
Newmarket, ON
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Way/Way
Courtice, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Waye/Retchless
Toronto, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Little/Lyon-Hatcher
Ottawa, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Desjardins/Desjardins
Chicoutimi, QC
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Liscumb/Liscumb
Ilderton, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool E
Carr Olmstead/Wai
Toronto, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Greenman/Zuliani
Unionville, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Wasylkiw/Konings
Unionville, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Wasylkiw/Brandon
Guelph , ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Sat, Dec 14, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Cottrill/Cottrill Wallbank/Leslie 5-4    Final (8)
3 Kidd/Kidd Moores/Wheeler 10-7    Final (7)
4 Martin/Griffith Foster/Foster 2-8    Final (4)
5 Thompson/Lowe Rizzo/Hartley 8-2    Final (6)
Sat, Dec 14, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Tuck/Tuck Jr. Way/Way 7-2    Final (5)
2 Liscumb/Liscumb Waye/Retchless 2-7    Final (7)
3 Desjardins/Desjardins Little/Lyon-Hatcher 7-12    Final (8)
4 Greenman/Zuliani Wasylkiw/Brandon 9-4    Final (7)
5 Wasylkiw/Konings Carr Olmstead/Wai 5-6    Final (8)
6 Sutherland/Ryn Shipmaker/Aprile 9-4    Final (7)
Sat, Dec 14, 19 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Thompson/Lowe Foster/Foster 7-5    Final (8)
3 Martin/Griffith Rizzo/Hartley 6-2    Final (6)
4 Cottrill/Cottrill Moores/Wheeler 6-5    Final (7)
5 Kidd/Kidd Wallbank/Leslie 10-7    Final (8)
Sat, Dec 14, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Liscumb/Liscumb Little/Lyon-Hatcher 5-8    Final (7)
2 Sutherland/Ryn Way/Way 10-2    Final (6)
3 Greenman/Zuliani Carr Olmstead/Wai 8-7    Final (EE)
4 Wasylkiw/Konings Wasylkiw/Brandon 9-5    Final (7)
5 Tuck/Tuck Jr. Shipmaker/Aprile 6-3    Final (7)
6 Desjardins/Desjardins Waye/Retchless 4-8    Final (6)
Sat, Dec 14, 19 06:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Martin/Griffith Thompson/Lowe 7-6    Final (EE)
3 Moores/Wheeler Wallbank/Leslie 8-1    Final (4)
4 Rizzo/Hartley Foster/Foster 9-4    Final (7)
5 Cottrill/Cottrill Kidd/Kidd 9-5    Final (7)
Sat, Dec 14, 19 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Wasylkiw/Konings Greenman/Zuliani 10-5    Final (6)
2 Waye/Retchless Little/Lyon-Hatcher 7-6    Final (8)
3 Shipmaker/Aprile Way/Way 10-2    Final (5)
4 Tuck/Tuck Jr. Sutherland/Ryn 9-8    Final (8)
5 Desjardins/Desjardins Liscumb/Liscumb 8-6    Final (8)
6 Wasylkiw/Brandon Carr Olmstead/Wai 3-8    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault 3rd
Jones
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges 9th
Verreault
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford 6th
Quillian
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Jan 26 -- 10:00am MT
Rocque 8th
Hilker
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge 5th
Bedard
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 26 -- 10:00am CT
Tisdale Final
Williamson (8)
Holland 12  Final
Fleming (5)
Selzer 10  Final
Schneider (9)
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑