World Curling Report

Curling Scores

M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Richard 9th
Wood
Wenzek 9th
Medford
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Tue, Jan 28 -- 8:00pm ET
Kean Final
McDonald (7)
Willsey Final
Epping 10  (7)
Howard Final
Camm (9)
Ferris Final
Hall 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery 9th
Wark
Pewarchuk 9th
Richards
Daniels 9th
Brown
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Glynhill Ladies International -- Round-Robin

Jan 16 - 19, 2020
Pool A
Anna Sidorova
Moscow, RUS
1.000  0-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Seina Nakajima
Nagano, JPN
0.667  0-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Maia Ramsfjell
Lillehammer, NOR
0.333  1-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Siyu Han
Changchun, CHN
0.000  0-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Irene Schori
Limmattal, SUI
1.000  1-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Daniela Jentsch
Fuessen, GER
0.667  0-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Maggie Wilson
Stirling, SCO
0.333  1-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Amy MacDonald
Stirling, SCO
0.000  0-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Binia Feltscher
Langenthal, SUI
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Selina Witschonke
Luzern, SUI
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Isabella Wrana
Sundbyberg, SWE
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lisa Davie
Stirling, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
EunJung Kim
Uiseong, KOR
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Yu Han
Beijing, CHN
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sophie Jackson
Dumfries, SCO
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Fay Henderson
Stirling, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Jan 16, 20 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Seina Nakajima Anna Sidorova 4-7    Final (7)
3 Siyu Han Maia Ramsfjell 3-9    Final (7)
6 Daniela Jentsch Irene Schori 3-6    Final (7)
7 Maggie Wilson Amy MacDonald 7-4    Final (8)
Fri, Jan 17, 20 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Isabella Wrana Binia Feltscher 7-6    Final (8)
3 Selina Witschonke Lisa Davie 7-5    Final (8)
6 EunJung Kim Yu Han 11-8    Final (EE)
7 Sophie Jackson Fay Henderson 7-1    Final (6)
Fri, Jan 17, 20 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Daniela Jentsch Maggie Wilson 7-3    Final (7)
3 Irene Schori Amy MacDonald 5-3    Final (8)
4 Seina Nakajima Siyu Han 6-3    Final (7)
5 Anna Sidorova Maia Ramsfjell 6-3    Final (7)
Fri, Jan 17, 20 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 EunJung Kim Sophie Jackson 6-5    Final (8)
3 Yu Han Fay Henderson 8-1    Final (6)
4 Isabella Wrana Selina Witschonke 2-5    Final (8)
5 Binia Feltscher Lisa Davie 7-6    Final (EE)
Sat, Jan 18, 20 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
4 Amy MacDonald Daniela Jentsch 1-7    Final (6)
5 Irene Schori Maggie Wilson 8-4    Final (8)
6 Maia Ramsfjell Seina Nakajima 3-10    Final (6)
7 Anna Sidorova Siyu Han 8-4    Final (7)
Sat, Jan 18, 20 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Fay Henderson EunJung Kim 3-5    Final (8)
5 Yu Han Sophie Jackson 7-3    Final (7)
6 Lisa Davie Isabella Wrana 3-8    Final (7)
7 Binia Feltscher Selina Witschonke 8-6    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Richard 9th
Wood
Wenzek 9th
Medford
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Tue, Jan 28 -- 8:00pm ET
Kean Final
McDonald (7)
Willsey Final
Epping 10  (7)
Howard Final
Camm (9)
Ferris Final
Hall 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery 9th
Wark
Pewarchuk 9th
Richards
Daniels 9th
Brown
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑