World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair 3rd
Richards
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Mon, Nov 18 -- 8:00pm CET
SCO Final
SWE 11  (9)
CZE Final
RUS (8)
EST Final
GER (EE)
DEN Final
LAT (9)
SUI 11  Final
NOR (9)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl 5th
Tardi
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
LTU Final
ITA (8)
POL Final
FIN 10  (9)
ENG Final
HUN (8)
SVK Final
ESP (10)
TUR Final
BLR (9)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
AUT Final
POL (7)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Gord Carroll Curling Classic - Presented by D & R Custom Steel -- Round-Robin

Oct 25 - 27, 2019
Pool A
Sophie Jackson
Stirling, SCO
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Megan Balsdon
Woodstock, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Chelsea Brandwood
Listowel, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Marie-Elaine Little
Ottawa, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Heather Heggestad
Barrie, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Julie Hastings
Stouffville, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jestyn Murphy
Mississauga, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cathy Auld
Kingston, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kim Rhyme
, MN
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Stephanie Senneker
, MI
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Irene Schori
Limmattal, SUI
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jacqueline Harrison
Dundas, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Hollie Duncan
Toronto, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Katelyn Wasylkiw
Toronto, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rebecca Wichers-Schreur
Ottawa, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Danielle Inglis
Mississauga, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kaitlyn Jones
Toronto, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Tori Koana
Yamanashi, JPN
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Susan Froud
Stroud, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Veronica Bernard
St. Catharines, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 25, 19 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Sophie Jackson Marie-Elaine Little 8-1    Final (4)
2 Chelsea Brandwood Heather Heggestad 2-6    Final (8)
3 Tori Koana Veronica Bernard 8-1    Final (6)
4 Danielle Inglis Susan Froud 9-5    Final (7)
5 Hollie Duncan Katelyn Wasylkiw 5-4    Final (8)
6 Irene Schori Jacqueline Harrison 7-5    Final (8)
Fri, Oct 25, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Megan Balsdon Chelsea Brandwood 3-2    Final (7)
2 Cathy Auld Stephanie Senneker 4-3    Final (8)
3 Jestyn Murphy Kim Rhyme 10-3    Final (6)
4 Heather Heggestad Marie-Elaine Little 6-7    Final (8)
5 Kaitlyn Jones Danielle Inglis 4-5    Final (8)
6 Susan Froud Veronica Bernard 7-2    Final (6)
Fri, Oct 25, 19 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Katelyn Wasylkiw Rebecca Wichers-Schreur 9-1    Final (6)
2 Kaitlyn Jones Tori Koana 7-5    Final (8)
3 Hollie Duncan Jacqueline Harrison 5-6    Final (8)
4 Jestyn Murphy Cathy Auld 7-3    Final (7)
5 Megan Balsdon Sophie Jackson 3-5    Final (EE)
6 Stephanie Senneker Julie Hastings 5-6    Final (8)
Fri, Oct 25, 19 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Danielle Inglis Veronica Bernard 8-4    Final (8)
3 Irene Schori Rebecca Wichers-Schreur 5-2    Final (7)
4 Kim Rhyme Julie Hastings 2-6    Final (8)
5 Chelsea Brandwood Marie-Elaine Little 6-3    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Jestyn Murphy Stephanie Senneker 8-5    Final (8)
2 Jacqueline Harrison Katelyn Wasylkiw 7-0    Final (4)
3 Cathy Auld Julie Hastings 3-9    Final (6)
4 Hollie Duncan Rebecca Wichers-Schreur 6-2    Final (7)
5 Tori Koana Susan Froud 8-6    Final (8)
6 Sophie Jackson Heather Heggestad 6-2    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Kaitlyn Jones Susan Froud 9-7    Final (8)
2 Megan Balsdon Marie-Elaine Little 4-8    Final (7)
3 Sophie Jackson Chelsea Brandwood 5-6    Final (EE)
4 Irene Schori Katelyn Wasylkiw 8-3    Final (7)
5 Stephanie Senneker Kim Rhyme 2-3    Final (8)
6 Tori Koana Danielle Inglis 8-5    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Hollie Duncan Irene Schori 6-8    Final (8)
2 Jestyn Murphy Julie Hastings 3-7    Final (7)
3 Megan Balsdon Heather Heggestad 4-2    Final (8)
4 Kaitlyn Jones Veronica Bernard 6-3    Final (8)
5 Jacqueline Harrison Rebecca Wichers-Schreur 6-2    Final (7)
6 Cathy Auld Kim Rhyme 7-0    Final (6)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair 3rd
Richards
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Mon, Nov 18 -- 8:00pm CET
SCO Final
SWE 11  (9)
CZE Final
RUS (8)
EST Final
GER (EE)
DEN Final
LAT (9)
SUI 11  Final
NOR (9)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl 5th
Tardi
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
LTU Final
ITA (8)
POL Final
FIN 10  (9)
ENG Final
HUN (8)
SVK Final
ESP (10)
TUR Final
BLR (9)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
AUT Final
POL (7)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑