World Curling Report

Curling Scores

M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Sep 27 -- 4:30pm AT
Colter Final
Stevens (6)
W: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 27 -- 3:00pm MT
Wisniewski Final
Kleiter (7)
Howard Final
Schmidt (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 27 -- 12:30pm AT
Black Final
Birt (EE)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 27 -- 1:30pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (EE)
Rupp/Wunderlin 10  Final
Tirinzoni/Schwarz (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Latvia International Challenger -- Round-Robin

Oct 24 - 27, 2019
Pool A
Daniel Magnusson
Karlstad, SWE
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jermu Pollanen
Hyvinkaa, FIN
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Vadim Raev
Moscow, RUS
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ilya Shalamitski
Minsk, BLR
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jotham Sugden
Kent, ENG
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Lucien Lottenbach
Zug, SUI
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Harri Lill
Tallinn, EST
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kirill Surovov
Dmitrov, RUS
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kriss Vonda
Riga, LAT
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mirac Ozkan
Eruzurum, TUR
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Tobias Thune
Hvidovre, DEN
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Martins Truksans
Riga, LAT
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Borys Jasiecki
Sopot, POL
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Konstantin Rykov
Vilnius, LTU
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Oleg Krasikov
Saint Petersburg, RUS
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 24, 19 07:45 PM
Sheet Team Team Score    End
A Martins Truksans Oleg Krasikov 5-3    Final (7)
B Konstantin Rykov Borys Jasiecki 1-10    Final (6)
C Kirill Surovov Harri Lill 4-2    Final (7)
D Mirac Ozkan Kriss Vonda 4-7    Final (7)
E Jermu Pollanen Ilya Shalamitski 8-5    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 11:15 AM
Sheet Team Team Score    End
A Ilya Shalamitski Vadim Raev 2-11    Final (7)
B Daniel Magnusson Jotham Sugden 6-5    Final (8)
C Harri Lill Kriss Vonda 11-5    Final (7)
D Kirill Surovov Lucien Lottenbach 3-6    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Borys Jasiecki Martins Truksans 4-8    Final (7)
E Konstantin Rykov Tobias Thune 6-2    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 05:45 PM
Sheet Team Team Score    End
D Jotham Sugden Jermu Pollanen 2-11    Final (6)
E Vadim Raev Daniel Magnusson 5-7    Final (8)
Fri, Oct 25, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Lucien Lottenbach Mirac Ozkan 16-3    Final (6)
B Oleg Krasikov Tobias Thune 4-7    Final (8)
C Martins Truksans Konstantin Rykov 6-5    Final (8)
E Kriss Vonda Kirill Surovov 7-3    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
C Ilya Shalamitski Daniel Magnusson 7-2    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 11:15 AM
Sheet Team Team Score    End
B Jermu Pollanen Vadim Raev 8-7    Final (8)
C Tobias Thune Borys Jasiecki 10-2    Final (5)
E Lucien Lottenbach Harri Lill 8-2    Final (6)
Sat, Oct 26, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mirac Ozkan Kirill Surovov 3-7    Final (7)
B Jotham Sugden Ilya Shalamitski 4-10    Final (6)
E Oleg Krasikov Konstantin Rykov 3-4    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 05:45 PM
Sheet Team Team Score    End
A Daniel Magnusson Jermu Pollanen 6-4    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kriss Vonda Lucien Lottenbach 5-9    Final (7)
B Harri Lill Mirac Ozkan 8-2    Final (5)
C Vadim Raev Jotham Sugden 12-1    Final (4)
D Borys Jasiecki Oleg Krasikov 8-5    Final (8)
E Tobias Thune Martins Truksans 3-2    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Sep 27 -- 4:30pm AT
Colter Final
Stevens (6)
W: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 27 -- 3:00pm MT
Wisniewski Final
Kleiter (7)
Howard Final
Schmidt (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 27 -- 12:30pm AT
Black Final
Birt (EE)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 27 -- 1:30pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (EE)
Rupp/Wunderlin 10  Final
Tirinzoni/Schwarz (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones/Laing Win Cameron's Brewing Doubles

Jones/Laing Win Cameron's Brewing Doubles

Jennifer Jones and Brent Laing cap off a 7-1 win over Warriner/Richard to go undefeated in winning their opening event of the 2020/21 curling season.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑