World Curling Report

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PGs -- Mon, Jan 27 -- 8:30pm CT
Silvernagle Final
Howard (10)
Barker Final
Anderson 10  (7)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Mon, Jan 27 -- 8:00pm ET
Willsey Final
Howard (9)
McDonald Final
Camm (10)
Epping Final
Allen (8)
Kean Final
Ferris (8)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm ET
Hastings Final
Brandwood (8)
Homan Final
Froud (8)
Duncan Final
Harrison (10)
Inglis Final
Murphy (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am PT
Pewarchuk  
Brown  
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Le Gruyere AOP European Curling Championships -- Round-Robin

Nov 16 - 23, 2019
Sweden
Edin, N
1.000  5-0  4-0  0-0  0-0  0-0 
Switzerland
Schwaller, Y
0.667  5-0  1-3  1-1  2-0  0-0 
Denmark
Krause, M
0.556  0-2  5-2  2-2  2-0  0-0 
Scotland
Paterson, R
0.556  4-2  1-2  0-1  0-0  0-1 
Italy
Retornaz, J
0.556  3-1  2-3  2-1  2-0  0-2 
Norway
Ulsrud, T
0.556  2-2  3-2  3-2  0-0  0-1 
Germany
Muskatewitz, M
0.444  3-5  1-0  2-0  0-0  0-0 
Netherlands
van Dorp, J
0.333  0-1  3-5  1-2  0-0  0-1 
Russia
Glukhov, S
0.222  0-3  2-4  0-1  0-0  0-0 
England
Reed, A
0.111  0-7  1-1  1-2  0-0  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Sat, Nov 16, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Switzerland Netherlands 9-4    Final (9)
B Scotland Norway 10-4    Final (8)
C Italy Russia 8-6    Final (9)
D Germany England 9-8    Final (10)
E Sweden Denmark 9-3    Final (9)
Sat, Nov 16, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Norway Germany 6-2    Final (9)
B Netherlands England 8-5    Final (10)
C Sweden Switzerland 8-5    Final (9)
D Denmark Russia 6-4    Final (10)
E Scotland Italy 7-5    Final (10)
Sun, Nov 17, 19 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Russia Scotland 8-5    Final (10)
B Switzerland Denmark 11-5    Final (8)
C Netherlands Germany 4-6    Final (9)
D Italy Sweden 4-11    Final (8)
E Norway England 0-1    Final (1)
Mon, Nov 18, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A England Sweden 4-9    Final (9)
B Italy Germany 10-3    Final (7)
C Denmark Norway 7-8    Final (10)
D Russia Switzerland 6-10    Final (9)
E Netherlands Scotland 3-9    Final (8)
Mon, Nov 18, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Italy Norway 8-7    Final (EE)
B Sweden Netherlands 10-3    Final (7)
C Switzerland England 8-7    Final (EE)
D Scotland Denmark 5-6    Final (EE)
E Germany Russia 11-7    Final (9)
Tue, Nov 19, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Sweden Russia 9-2    Final (6)
B Norway Switzerland 9-4    Final (8)
C Germany Scotland 2-7    Final (7)
D England Italy 2-8    Final (6)
E Denmark Netherlands 6-7    Final (10)
Tue, Nov 19, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Scotland England 7-5    Final (9)
B Denmark Italy 9-8    Final (EE)
C Russia Netherlands 4-12    Final (9)
D Sweden Norway 7-2    Final (8)
E Switzerland Germany 4-5    Final (10)
Wed, Nov 20, 19 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Netherlands Italy 6-7    Final (EE)
B Germany Sweden 5-10    Final (10)
C England Denmark 4-8    Final (9)
D Switzerland Scotland 8-3    Final (9)
E Russia Norway 5-6    Final (10)
Thu, Nov 21, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Germany Denmark 5-7    Final (9)
B England Russia 3-6    Final (9)
C Scotland Sweden 3-7    Final (9)
D Norway Netherlands 5-4    Final (10)
E Italy Switzerland 5-7    Final (EE)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PGs -- Mon, Jan 27 -- 8:30pm CT
Silvernagle Final
Howard (10)
Barker Final
Anderson 10  (7)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Mon, Jan 27 -- 8:00pm ET
Willsey Final
Howard (9)
McDonald Final
Camm (10)
Epping Final
Allen (8)
Kean Final
Ferris (8)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm ET
Hastings Final
Brandwood (8)
Homan Final
Froud (8)
Duncan Final
Harrison (10)
Inglis Final
Murphy (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am PT
Pewarchuk  
Brown  
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑