World Curling Report

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO2 -- Fri, Dec 6 -- 3:00pm GMT
Latvia Final
Austria (8)
France Final
China 11  (6)
Germany Final
Turkey (7)
Italy Final
Korea (8)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Sat, Dec 7 -- 1:00am ET
Madisson Final
Han (6)
Skrlik Final
Jentsch (EE)
Dudt Final
Feltscher (EE)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Fri, Dec 6 -- 1:00am ET
Horgan Final
Ruohonen (7)
Nyman Final
van Dorp (8)
Schnider Final
Zou (8)
Glukhov Final
Kim (7)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: FL2 -- Fri, Dec 6 -- 9:00pm CT
Jacobson Final
Armstrong (7)
Sutherland Final
Fedak (8)
Franko Final
Hartung (7)
Ackerman Final
Vollman (7)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 6 -- 8:30pm CT
Lyburn Final
Chambers (4)
Wiebe Final
Ryan (6)
Bohn Final
Grassie (EE)
Gauthier Final
Dilello (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Dec 6 -- 8:00pm AT
Thompson Final
Thompson (3)
McInnes Cooper Final
Sinnett (8)
Roach Final
Fenelon (7)
Grattan Final
Cyr (7)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Dec 6 -- 8:00pm AT
Hilliard 11  Final
Comeau (6)
Gim Final
Mallais (5)
Birt Final
Robichaud (8)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 6:30pm ET
Cannon Final
Watling (4)
Peterson Final
Clark-Rouire (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2 -- Round-Robin

Nov 5 - 10, 2019
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Tanner Horgan
Winnipeg Beach, MB
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Cameron Bryce
Stirling, SCO
1.000  2-0  2-0  0-0  0-0  1-0 
Michael Fournier
Montreal, QC
1.000  1-0  3-0  0-0  0-0  0-0 
Jaap van Dorp
Zoetermeer, NED
0.500  1-1  1-1  1-0  0-1  0-0 
Kirk Muyres
Saskatoon, SK
0.500  2-2  0-0  0-1  0-0  0-0 
Scott Jones
Moncton, NB
0.500  2-0  0-2  1-0  0-0  0-0 
Jamie Murphy
Halifax, NS
0.500  1-1  1-1  1-1  0-0  0-1 
Korey Dropkin
Chaska, USA
0.500  1-2  1-0  0-1  0-0  0-1 
Karsten Sturmay
Edmonton, AB
0.500  1-0  1-2  1-1  0-0  0-0 
Chad Stevens
Truro, NS
0.500  0-2  2-0  1-1  0-0  0-0 
Rich Ruohonen
Minneapolis, USA
0.500  1-1  1-1  1-1  1-0  0-0 
Braden Calvert
Winnipeg, MB
0.250  1-1  0-2  0-0  0-0  0-0 
Kendal Thompson
Halifax, NS
0.250  0-1  1-2  0-0  0-0  0-0 
Stuart Thompson
Dartmouth, NS
0.250  1-1  0-2  0-1  0-0  0-0 
James Grattan
Oromocto, NB
0.250  0-2  1-1  1-1  1-0  0-0 
Greg Smith
St. John’s , NL
0.000  0-1  0-3  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Nov 5, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
E Scott Jones Greg Smith 6-3    Final (7)
Wed, Nov 6, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Karsten Sturmay Chad Stevens 7-6    Final (8)
C Kirk Muyres Cameron Bryce 3-9    Final (7)
E Jamie Murphy Kendal Thompson 9-2    Final (6)
Wed, Nov 6, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Tanner Horgan James Grattan 7-4    Final (7)
D Jaap van Dorp Michael Fournier 3-8    Final (7)
Wed, Nov 6, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Braden Calvert Stuart Thompson 2-7    Final (5)
B Rich Ruohonen Jamie Murphy 4-5    Final (8)
C Korey Dropkin Chad Stevens 8-3    Final (7)
D Cameron Bryce Greg Smith 8-4    Final (7)
Wed, Nov 6, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Michael Fournier Scott Jones 7-3    Final (7)
Thu, Nov 7, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Jaap van Dorp Cameron Bryce 6-8    Final (EE)
C Karsten Sturmay Kendal Thompson 6-1    Final (6)
E Braden Calvert Michael Fournier 4-11    Final (7)
Thu, Nov 7, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kirk Muyres Greg Smith 6-2    Final (7)
D Rich Ruohonen Korey Dropkin 6-5    Final (EE)
Thu, Nov 7, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
C Braden Calvert Scott Jones 8-3    Final (7)
D Kendal Thompson Chad Stevens 4-7    Final (7)
A Jamie Murphy James Grattan 5-6    Final (EE)
Thu, Nov 7, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
C Michael Fournier Stuart Thompson 8-3    Final (5)
D Tanner Horgan Karsten Sturmay 4-3    Final (8)
E Kirk Muyres Jaap van Dorp 5-6    Final (8)
Fri, Nov 8, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Korey Dropkin Kendal Thompson 3-6    Final (7)
C Rich Ruohonen James Grattan 7-3    Final (7)
E Cameron Bryce Stuart Thompson 7-1    Final (5)
Fri, Nov 8, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
C Tanner Horgan Jamie Murphy 8-2    Final (5)
Fri, Nov 8, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Kirk Muyres Braden Calvert 6-4    Final (8)
C Jaap van Dorp Greg Smith 7-4    Final (8)
E Chad Stevens James Grattan 6-5    Final (8)
Fri, Nov 8, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Rich Ruohonen Tanner Horgan 2-10    Final (5)
D Stuart Thompson Scott Jones 4-5    Final (8)
E Korey Dropkin Karsten Sturmay 7-3    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO2 -- Fri, Dec 6 -- 3:00pm GMT
Latvia Final
Austria (8)
France Final
China 11  (6)
Germany Final
Turkey (7)
Italy Final
Korea (8)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Sat, Dec 7 -- 6:00am GMT
Madisson Final
Han (6)
Skrlik Final
Jentsch (EE)
Dudt Final
Feltscher (EE)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Fri, Dec 6 -- 6:00am GMT
Horgan Final
Ruohonen (7)
Nyman Final
van Dorp (8)
Schnider Final
Zou (8)
Glukhov Final
Kim (7)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: FL2 -- Fri, Dec 6 -- 9:00pm CT
Jacobson Final
Armstrong (7)
Sutherland Final
Fedak (8)
Franko Final
Hartung (7)
Ackerman Final
Vollman (7)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 6 -- 8:30pm CT
Lyburn Final
Chambers (4)
Wiebe Final
Ryan (6)
Bohn Final
Grassie (EE)
Gauthier Final
Dilello (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Dec 6 -- 8:00pm AT
Thompson Final
Thompson (3)
McInnes Cooper Final
Sinnett (8)
Roach Final
Fenelon (7)
Grattan Final
Cyr (7)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Dec 6 -- 8:00pm AT
Hilliard 11  Final
Comeau (6)
Gim Final
Mallais (5)
Birt Final
Robichaud (8)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 6:30pm ET
Cannon Final
Watling (4)
Peterson Final
Clark-Rouire (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑