World Curling Report

Curling Scores

W: Womens Masters Basel
Basel, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 20 -- 3:00pm CET
Keiser Final
Hasselborg (6)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 4:00pm ET
Chang Final
Ballard (6)
McCrady 8th
Reed
Deane Final
Reimer (7)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 1:00pm PT
Taylor Final
Bowles (8)
M: Norway Cup 1
Oslo, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 20 -- 2:00pm CET
Lindstroem Final
Braenden (7)
Rorvik Final
Naess (5)
Sommervold Final
Hostmaelingen (7)
Ramsfjell Final
Ulsrud (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CAMERON'S Brewing Oakville Fall Classic -- Round-Robin

Aug 30 - Sep 2, 2019
Top 12 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Hollie Duncan
Toronto , ON
1.000  3-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Silvana Tirinzoni
Aarau, SUI
1.000  2-0  2-0  1-0  0-0  0-0 
Daniela Jentsch
F�ssen, GER
1.000  3-0  1-0  2-0  0-0  0-0 
Megan Balsdon
London, ON
0.750  3-1  0-0  0-1  0-0  0-0 
Eve Muirhead
Stirling, SCO
0.750  3-0  0-1  2-0  0-0  0-0 
Theresa Cannon
Winnipeg, MB
0.750  3-0  0-1  1-0  1-0  0-0 
Susan Froud
Stroud, ON
0.750  1-0  2-1  2-0  1-0  0-0 
Un-Chi Gim
Gyeonggido, KOR
0.750  3-0  0-1  1-1  0-0  1-0 
Kelsey Rocque
Edmonton, AB
0.750  0-1  3-0  1-0  1-0  0-0 
Elena Stern
Oberwallis, SUI
0.500  1-1  1-1  0-1  0-0  0-0 
Anna Sidorova
Moscow, RUS
0.500  2-1  0-1  1-1  0-0  0-0 
EunJung Kim
Uiseong, KOR
0.500  1-1  1-1  0-2  0-0  0-1 
Veronica Zappone
Pinerolo, ITA
0.500  1-2  1-0  0-0  0-0  0-0 
Kaitlyn Jones
Toronto, ON
0.500  0-1  2-1  0-1  0-0  0-1 
Jestyn Murphy
Mississauga, ON
0.500  1-1  1-1  1-0  0-0  0-0 
Irene Schori
Limmattal, SUI
0.500  0-0  2-2  1-0  0-0  0-0 
Stephanie Senneker
Kalamazoo, MI
0.250  1-1  0-2  0-0  0-0  0-0 
Lauren Horton
Waterloo, ON
0.250  0-2  1-1  0-0  0-0  0-0 
Sayaka Yoshimura
Sapporo, JPN
0.250  0-0  1-3  0-0  0-0  0-0 
Laurie St-Georges
Montreal, QC
0.250  1-2  0-1  1-1  0-0  0-0 
Jamie Sinclair
Chaska, MN
0.250  1-0  0-3  0-0  0-0  0-0 
Chrissy Cadorin
St. Thomas, ON
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-0 
Binia Feltscher
Langenthal, SUI
0.250  0-1  1-2  0-3  0-1  0-0 
Anna Kubeskova
Prague, CZE
0.250  0-1  1-2  1-1  0-0  0-0 
Cecilia Fransson
Skelleftea, SWE
0.000  0-3  0-1  0-0  0-0  0-0 
Tori Koana
Yamanashi, JPN
0.000  0-2  0-2  0-2  0-0  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Aug 30, 19 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 EunJung Kim Cecilia Fransson 8-2    Final (7)
2 Silvana Tirinzoni Veronica Zappone 7-5    Final (7)
7 Binia Feltscher Irene Schori 4-5    Final (8)
8 Un-Chi Gim Eve Muirhead 6-3    Final (8)
Fri, Aug 30, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Tori Koana Anna Sidorova 4-5    Final (8)
4 Anna Kubeskova Elena Stern 7-6    Final (8)
5 Hollie Duncan Lauren Horton 6-3    Final (7)
6 Megan Balsdon Stephanie Senneker 6-4    Final (7)
7 Daniela Jentsch Sayaka Yoshimura 5-3    Final (7)
Fri, Aug 30, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Kelsey Rocque Silvana Tirinzoni 3-8    Final (6)
5 Eve Muirhead Irene Schori 7-1    Final (5)
6 Jamie Sinclair Cecilia Fransson 10-5    Final (7)
Fri, Aug 30, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Theresa Cannon Kaitlyn Jones 8-7    Final (EE)
2 Hollie Duncan Elena Stern 4-2    Final (7)
3 Daniela Jentsch Stephanie Senneker 7-4    Final (7)
5 Megan Balsdon Chrissy Cadorin 5-1    Final (6)
6 Lauren Horton Jestyn Murphy 2-10    Final (5)
Fri, Aug 30, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Susan Froud Tori Koana 6-5    Final (EE)
5 Un-Chi Gim Laurie St-Georges 4-5    Final (8)
7 Veronica Zappone Kelsey Rocque 3-5    Final (8)
8 EunJung Kim Jamie Sinclair 6-2    Final (7)
Sat, Aug 31, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Chrissy Cadorin Sayaka Yoshimura 6-4    Final (8)
3 Anna Kubeskova Jestyn Murphy 3-4    Final (8)
4 Megan Balsdon Daniela Jentsch 4-5    Final (8)
Sat, Aug 31, 19 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Theresa Cannon Anna Sidorova 2-7    Final (7)
5 Susan Froud Kaitlyn Jones 7-5    Final (8)
6 Un-Chi Gim Irene Schori 8-3    Final (6)
8 Binia Feltscher Laurie St-Georges 7-5    Final (7)
Sat, Aug 31, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Lauren Horton Elena Stern 4-6    Final (8)
7 Chrissy Cadorin Stephanie Senneker 2-8    Final (8)
Sat, Aug 31, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Hollie Duncan Anna Kubeskova 6-3    Final (7)
2 EunJung Kim Kelsey Rocque 6-7    Final (EE)
3 Silvana Tirinzoni Jamie Sinclair 6-1    Final (6)
4 Theresa Cannon Tori Koana 6-4    Final (8)
5 Veronica Zappone Cecilia Fransson 8-1    Final (5)
8 Susan Froud Anna Sidorova 6-5    Final (8)
Sat, Aug 31, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jestyn Murphy Elena Stern 0-7    Final (4)
2 Megan Balsdon Sayaka Yoshimura 8-3    Final (7)
3 Binia Feltscher Eve Muirhead 5-6    Final (7)
Sat, Aug 31, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Irene Schori Laurie St-Georges 8-2    Final (6)
3 Kelsey Rocque Cecilia Fransson 10-3    Final (7)
4 Jamie Sinclair Veronica Zappone 5-8    Final (7)
6 Silvana Tirinzoni EunJung Kim 6-5    Final (8)
8 Kaitlyn Jones Tori Koana 7-3    Final (7)
Sun, Sep 1, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Lauren Horton Anna Kubeskova 10-1    Final (6)
4 Stephanie Senneker Sayaka Yoshimura 2-8    Final (6)
6 Theresa Cannon Susan Froud 8-2    Final (5)
Sun, Sep 1, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Binia Feltscher Un-Chi Gim 5-6    Final (EE)
Sun, Sep 1, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Eve Muirhead Laurie St-Georges 8-7    Final (8)
4 Hollie Duncan Jestyn Murphy 9-6    Final (7)
6 Kaitlyn Jones Anna Sidorova 8-2    Final (6)
5 Chrissy Cadorin Daniela Jentsch 5-6    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Womens Masters Basel
Basel, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 20 -- 3:00pm CET
Keiser Final
Hasselborg (6)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 4:00pm ET
Chang Final
Ballard (6)
McCrady 8th
Reed
Deane Final
Reimer (7)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 1:00pm PT
Taylor Final
Bowles (8)
M: Norway Cup 1
Oslo, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 20 -- 2:00pm CET
Lindstroem Final
Braenden (7)
Rorvik Final
Naess (5)
Sommervold Final
Hostmaelingen (7)
Ramsfjell Final
Ulsrud (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Walstad goes Undefeated in opening Norway Cup series event

Walstad goes Undefeated in opening Norway Cup series event

Steffen Walstad (photo by Anil Mungal), with new team in tow, finished 4-0 in the elite division while Alexander Lindstroem wins main event title.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑