USER:: Oakville Fall Classic

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Oakville Fall Classic -- Round-Robin

Aug 30 - Sep 2, 2018
Top 6 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Sayaka Yoshimura
Sapporo, JPN
1.000  3-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Elena Stern
Oberwallis , SUI
0.750  2-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Erica Hopson
Ottawa, ON
0.750  1-0  2-1  1-0  0-0  0-0 
Stephanie Senneker
Kalamazoo, MI
0.500  1-2  0-0  0-0  0-0  0-0 
Anna Sidorova
Moscow, RUS
0.500  2-2  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jaimee Gardner
Burlington, ON
0.500  2-0  0-2  1-0  0-0  0-0 
Sophie Jackson
Stirling, SCO
0.500  1-0  1-2  2-0  0-0  0-0 
Jestyn Murphy
Mississauga, ON
0.500  0-1  1-1  0-0  0-0  0-0 
Mary-Anne Arsenault
Halifax, NS
0.500  1-1  1-1  0-2  0-0  0-0 
Chrissy Cadorin
Thornhill, ON
0.250  1-1  0-1  1-1  1-0  0-0 
Laurie St-Georges
Laval, QC
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-0 
Jo-Ann Rizzo
Tornto, ON
0.000  0-0  0-3  0-1  0-0  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Aug 31, 18 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Erica Hopson Sayaka Yoshimura 1-6    Final (6)
Fri, Aug 31, 18 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Anna Sidorova Elena Stern 3-5    Final (8)
6 Mary-Anne Arsenault Sophie Jackson 5-6    Final (8)
3 Erica Hopson Stephanie Senneker 8-4    Final (7)
Fri, Aug 31, 18 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Jaimee Gardner Laurie St-Georges 2-7    Final (7)
6 Sayaka Yoshimura Chrissy Cadorin 6-4    Final (8)
Fri, Aug 31, 18 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Mary-Anne Arsenault Anna Sidorova 7-4    Final (7)
8 Jo-Ann Rizzo Stephanie Senneker 1-8    Final (6)
2 Erica Hopson Jestyn Murphy 9-3    Final (6)
Sat, Sep 1, 18 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Elena Stern Jaimee Gardner 6-1    Final (7)
3 Sophie Jackson Laurie St-Georges 7-6    Final (8)
Sat, Sep 1, 18 10:45 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Sayaka Yoshimura Jestyn Murphy 6-0    Final (4)
2 Jo-Ann Rizzo Chrissy Cadorin 4-5    Final (EE)
Sat, Sep 1, 18 01:45 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Laurie St-Georges Elena Stern 3-9    Final (7)
7 Sophie Jackson Anna Sidorova 5-9    Final (7)
6 Stephanie Senneker Jestyn Murphy 0-7    Final (4)
8 Mary-Anne Arsenault Jaimee Gardner 4-5    Final (8)
Sat, Sep 1, 18 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
7 Sayaka Yoshimura Jo-Ann Rizzo 6-3    Final (7)
8 Erica Hopson Chrissy Cadorin 5-4    Final (8)
Sat, Sep 1, 18 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Laurie St-Georges Anna Sidorova 3-8    Final (8)
4 Elena Stern Mary-Anne Arsenault 4-7    Final (7)
1 Jaimee Gardner Sophie Jackson 8-3    Final (8)
Sat, Sep 1, 18 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Chrissy Cadorin Stephanie Senneker 4-7    Final (6)
5 Jo-Ann Rizzo Jestyn Murphy 2-5    Final (5)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Winnipeg's Beth Peterson and her Assiniboine Memorial team had a very successful tune-up bonspiel for this week's Home Hardware Pre-Trials.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑