World Curling Report

Curling Scores

W: Womens Masters Basel
Basel, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 20 -- 3:00pm CET
Keiser Final
Hasselborg (6)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 4:00pm ET
Chang Final
Ballard (6)
McCrady Final
Reed (7)
Deane Final
Reimer (7)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 1:00pm PT
Taylor Final
Bowles (8)
M: Norway Cup 1
Oslo, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 20 -- 2:00pm CET
Lindstroem Final
Braenden (7)
Rorvik Final
Naess (5)
Sommervold Final
Hostmaelingen (7)
Ramsfjell Final
Ulsrud (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

The Big Spiel -- A Event

Jan 11 - 14, 2018
A Event | B Event | C Event | D Event | E Event | F Event | G Event | H Event |
Times shown as Central Time (CT)
Mark Faltesek

D1-S:FS1 - Thu 5:30pm
Loser to 125
SCORES
  [1]

Mark Faltesek

Anton Tillmann

Pete Henschel
D3-S:FT3 - Fri 12:00pm
Loser to 188
SCORES
  [65]
Mark Faltesek

D1-S:FS2 - Thu 5:30pm
Loser to 125
SCORES
  [2]

Pete Henschel

Gene Hinze

Bill Morrison
D5-S:SP7 - Fri 6:00pm
Loser to 250
SCORES
  [97]
Merlin Orvik

D1-S:FS3 - Thu 5:30pm
Loser to 126
SCORES
  [3]

Gary Swanson

Gary Swanson

Merlin Orvik

Michael Stark
D3-S:FT1 - Fri 12:00pm
Loser to 188
SCORES
  [66]

D1-S:FS4 - Thu 5:30pm
Loser to 126
SCORES
  [4]

Merlin Orvik

Merlin Orvik

Bob Hedstrom
D7-S:CC2 - Sat 10:30am
Loser Out
SCORES
  [113]
Merlin Orvik

D1-S:FT1 - Thu 5:30pm
Loser to 127
SCORES
  [5]
Bob Hedstrom

Jenna Chapiewsky

Tom Rugg
D3-S:FS3 - Fri 12:00pm
Loser to 189
SCORES
  [67]
Tom Rugg

D1-S:FT2 - Thu 5:30pm
Loser to 127
SCORES
  [6]

Tom Rugg

Jeremy Witzke
Anthony Ames

Anthony Ames
D5-S:SP5 - Fri 6:00pm
Loser to 250
SCORES
  [98]

D1-S:FT3 - Thu 5:30pm
Loser to 128
SCORES
  [7]

Anthony Ames

Patrick Murray

Anthony Ames

Ryan Thompson
D3-S:FS1 - Fri 12:00pm
Loser to 189
SCORES
  [68]

D1-S:FT4 - Thu 5:30pm
Loser to 128
SCORES
  [8]

Ryan Thompson

Shawn Banyai
D10-S:SP3 - Sat 8:00pm
Loser Out
SCORES
  [121]
Mark Willmert

Calvin Rausch
To Championship

D2-S:FS1 - Thu 8:00pm
Loser to 129
SCORES
  [9]

Calvin Rausch

Michael Glessner

Isaac Hanson
D4-S:SP3 - Fri 2:30pm
Loser to 190
SCORES
  [69]
Isaac Hanson

D2-S:FS2 - Thu 8:00pm
Loser to 129
SCORES
  [10]

Isaac Hanson

Shawn Boyle

Adam Stevinson
D6-S:FS5 - Fri 8:30pm
Loser to 251
SCORES
  [99]
Isaac Hanson

D2-S:FS3 - Thu 8:00pm
Loser to 130
SCORES
  [11]

Adam Stevinson

John Gardner

George Allendorph

Jack Moores
D4-S:SP1 - Fri 2:30pm
Loser to 190
SCORES
  [70]

D2-S:FS5 - Thu 8:00pm
Loser to 130
SCORES
  [12]

George Allendorph

George Allendorph

Diane Palme
D8-S:CC6 - Sat 1:00pm
Loser Out
SCORES
  [114]
Mark Willmert

D2-S:FT1 - Thu 8:00pm
Loser to 131
SCORES
  [13]
Diane Palme

Dick Goodspeed

Max Grabowski
D4-S:SP2 - Fri 2:30pm
Loser to 191
SCORES
  [71]
Ken King

D2-S:FT2 - Thu 8:00pm
Loser to 131
SCORES
  [14]

Ken King

Ken King
Mark Willmert

Tap It In
D6-S:FS2 - Fri 8:30pm
Loser to 251
SCORES
  [100]

D2-S:FT3 - Thu 8:00pm
Loser to 132
SCORES
  [15]

Tap It In

Elizabeth Matthews

Mark Willmert

Ryan Kernosky
D4-S:SP7 - Fri 2:30pm
Loser to 191
SCORES
  [72]

D2-S:FT4 - Thu 8:00pm
Loser to 132
SCORES
  [16]

Mark Willmert

Mark Willmert

Jeff Erickson

D3-S:SP1 - Fri 12:00pm
Loser to 161
SCORES
  [73]
Jeff Erickson

Sean Brown

D5-S:FT4 - Fri 6:00pm
Loser to 206
SCORES
  [101]
Jeff Erickson

Doug Weimerskirch

Doug Weimerskirch

D3-S:SP2 - Fri 12:00pm
Loser to 161
SCORES
  [74]

Nick Lundbohm

D7-S:FS2 - Sat 10:30am
Loser to 259
SCORES
  [115]
Team RoHP

Team RoHP

D3-S:SP3 - Fri 12:00pm
Loser to 162
SCORES
  [75]
Team RoHP

Dale Gibbs

Team RoHP

D5-S:FT1 - Fri 6:00pm
Loser to 206
SCORES
  [102]

Josh Moore

Josh Moore

D3-S:SP4 - Fri 12:00pm
Loser to 162
SCORES
  [76]

Margie Smith

D9-S:SP3 - Sat 5:30pm
Loser Out
SCORES
  [122]
Team RoHP

To Championship

Jesse DeFiebre

D3-S:SP5 - Fri 12:00pm
Loser to 163
SCORES
  [77]
Jesse DeFiebre

Rob Kelzenberg

D5-S:FT2 - Fri 6:00pm
Loser to 207
SCORES
  [103]
Russell Heier

Casey Wright

Russell Heier

D3-S:SP6 - Fri 12:00pm
Loser to 163
SCORES
  [78]

Russell Heier

D7-S:FS3 - Sat 10:30am
Loser to 259
SCORES
  [116]
Russell Heier

Jim Luttinen

D3-S:SP7 - Fri 12:00pm
Loser to 164
SCORES
  [79]
Jim Luttinen

Mehul Shroff

Andy Puleo

D5-S:FT3 - Fri 6:00pm
Loser to 207
SCORES
  [104]

Lane Urtel

Andy Puleo

D3-S:SP8 - Fri 12:00pm
Loser to 164
SCORES
  [80]

Andy Puleo

Seppo Sormunen

D1-S:FS5 - Thu 5:30pm
Loser to 141
SCORES
  [33]

Seppo Sormunen

Steve Pater

Day Drinkers
D4-S:CC4 - Fri 2:30pm
Loser to 196
SCORES
  [81]
Seppo Sormunen

D1-S:FS6 - Thu 5:30pm
Loser to 141
SCORES
  [34]

Edward Scimia

Edward Scimia

Matt Verdoom
D6-S:SP3 - Fri 8:30pm
Loser to 254
SCORES
  [105]
Lionel Locke

D1-S:SP6 - Thu 5:30pm
Loser to 142
SCORES
  [35]

Trent Storry

Trent Storry

Lionel Locke

Al Sunnarborg
D4-S:FS2 - Fri 2:30pm
Loser to 196
SCORES
  [82]

D1-S:SP5 - Thu 5:30pm
Loser to 142
SCORES
  [36]

Lionel Locke

Lionel Locke

Men With Hats
D8-S:FT1 - Sat 1:00pm
Loser Out
SCORES
  [117]
Kent Beadle

D1-S:SP4 - Thu 5:30pm
Loser to 143
SCORES
  [37]
Men With Hats

Dave Stepan

Jeff Hogden
D4-S:FS6 - Fri 2:30pm
Loser to 197
SCORES
  [83]
Men With Hats

D1-S:SP3 - Thu 5:30pm
Loser to 143
SCORES
  [38]

Jeff Hogden

Big Top Barkers
Kent Beadle

Steven Wenzel
D6-S:SP7 - Fri 8:30pm
Loser to 254
SCORES
  [106]

D1-S:SP2 - Thu 5:30pm
Loser to 144
SCORES
  [39]

Nick Ward

Nick Ward

Kent Beadle

Brian Betlock
D4-S:FS5 - Fri 2:30pm
Loser to 197
SCORES
  [84]

D1-S:SP1 - Thu 5:30pm
Loser to 144
SCORES
  [40]

Kent Beadle

Kent Beadle
D10-S:CC5 - Sat 8:00pm
Loser Out
SCORES
  [123]
Kent Beadle

Tim McCann
To Championship

D2-S:FS4 - Thu 8:00pm
Loser to 145
SCORES
  [41]

Tim McCann

Kevin Pittinger

Nate Bock
D4-S:FT2 - Fri 2:30pm
Loser to 198
SCORES
  [85]
Tim McCann

D2-S:FS6 - Thu 8:00pm
Loser to 145
SCORES
  [42]

Peter Hovland

Peter Hovland

On The Rocks
D6-S:SP1 - Fri 8:30pm
Loser to 255
SCORES
  [107]
Ryan Moellman

D2-S:SP6 - Thu 8:00pm
Loser to 146
SCORES
  [43]

Joel Ingersoll

Joel Ingersoll

Ryan Moellman

Sean Breaux
D4-S:FT4 - Fri 2:30pm
Loser to 198
SCORES
  [86]

D2-S:SP5 - Thu 8:00pm
Loser to 146
SCORES
  [44]

Ryan Moellman

Ryan Moellman

Gabe Hart
D8-S:FS5 - Sat 1:00pm
Loser Out
SCORES
  [118]
Ryan Moellman

D2-S:SP4 - Thu 8:00pm
Loser to 147
SCORES
  [45]
Gabe Hart

George Carroll

Duane Hebert
D4-S:FT1 - Fri 2:30pm
Loser to 199
SCORES
  [87]
Duane Hebert

D2-S:SP3 - Thu 8:00pm
Loser to 147
SCORES
  [46]

Duane Hebert

Tim Risdal
Ryan Lemke

Steve Jacobson
D6-S:CC2 - Fri 8:30pm
Loser to 255
SCORES
  [108]

D2-S:SP2 - Thu 8:00pm
Loser to 148
SCORES
  [47]

Timothy Doherty

Timothy Doherty

Ryan Lemke

Joe Walter
D4-S:FT3 - Fri 2:30pm
Loser to 199
SCORES
  [88]

D2-S:SP1 - Thu 8:00pm
Loser to 148
SCORES
  [48]

Ryan Lemke

Ryan Lemke

Geoff Goodland

D3-S:FS5 - Fri 12:00pm
Loser to 169
SCORES
  [89]
Geoff Goodland

Jeff Helstrom

D5-S:CC2 - Fri 6:00pm
Loser to 210
SCORES
  [109]
Geoff Goodland

Bill Kuhlmann

John Solem

D3-S:FS6 - Fri 12:00pm
Loser to 169
SCORES
  [90]

John Solem

D7-S:SP2 - Sat 10:30am
Loser to 261
SCORES
  [119]
Geoff Goodland

Dan Ostheimer

D3-S:CC1 - Fri 12:00pm
Loser to 170
SCORES
  [91]
Dan Ostheimer

Mike McDonald

Sailor Jerry

D5-S:FS5 - Fri 6:00pm
Loser to 210
SCORES
  [110]

Jomar Ochoco

Sailor Jerry

D3-S:CC2 - Fri 12:00pm
Loser to 170
SCORES
  [92]

Sailor Jerry

D9-S:CC3 - Sat 5:30pm
Loser Out
SCORES
  [124]
Geoff Goodland

To Championship

James Bradshaw

D3-S:CC3 - Fri 12:00pm
Loser to 171
SCORES
  [93]
James Bradshaw

Kirk Thompson

D5-S:SP1 - Fri 6:00pm
Loser to 211
SCORES
  [111]
James Bradshaw

TCCA

Justin Thurlow

D3-S:CC4 - Fri 12:00pm
Loser to 171
SCORES
  [94]

Justin Thurlow

D7-S:FS4 - Sat 10:30am
Loser to 261
SCORES
  [120]
Brad Caldwell

Brad Caldwell

D3-S:CC5 - Fri 12:00pm
Loser to 172
SCORES
  [95]
Brad Caldwell

Pete Alwin

Brad Caldwell

D5-S:SP2 - Fri 6:00pm
Loser to 211
SCORES
  [112]

Trevor Gau

Mike Farbelow

D3-S:CC6 - Fri 12:00pm
Loser to 172
SCORES
  [96]

Mike Farbelow

Curling Scores

W: Womens Masters Basel
Basel, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 20 -- 3:00pm CET
Keiser Final
Hasselborg (6)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 4:00pm ET
Chang Final
Ballard (6)
McCrady Final
Reed (7)
Deane Final
Reimer (7)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 1:00pm PT
Taylor Final
Bowles (8)
M: Norway Cup 1
Oslo, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 20 -- 2:00pm CET
Lindstroem Final
Braenden (7)
Rorvik Final
Naess (5)
Sommervold Final
Hostmaelingen (7)
Ramsfjell Final
Ulsrud (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Walstad goes Undefeated in opening Norway Cup series event

Walstad goes Undefeated in opening Norway Cup series event

Steffen Walstad (photo by Anil Mungal), with new team in tow, finished 4-0 in the elite division while Alexander Lindstroem wins main event title.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑