Curling Scores

W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 11:00am ET
Tirinzoni 3rd
Inglis
Kim 3rd
Kelly
Armstrong 2nd
Ladouceur
Mann 3rd
Strouse
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb 2nd
Libbus
Tao 2nd
Hartung  Watch Live Curling!
Get Your Free Meals!
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 8:00am ET
Mooibroek Final
Ramsfjell (7)
Colter Final
Horgan (7)
Edin Final
Stocker (6)
Retornaz Final
Schwaller (7)
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Oct 1 -- 8:00pm PT
Shuster Final
Geall (EE) Watch Live Curling!
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Oct 1 -- 5:00pm PT
Skrlik Final
Tabata (8) Watch Live Curling!
Gim Final
Buchy (6) Watch Live Curling!
Kitazawa Final
Parent (8) Watch Live Curling!
Hunkin Final
Cowan (5) Watch Live Curling!
Brown Final
Wark (6) Watch Live Curling!
Fujisawa Final
Gushulak (5) Watch Live Curling!
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am CT
Smith Final
Sigurdson (6)
McDonald 7th
Walter
M: Alliston Curling Club Cash Spiel
Alliston, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am ET
Balsdon Final
Bryant (8)
Froud Final
Heggestad (8)
Brackett Final
Heggestad (8)
Hutchinson Final
Pearce (8)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am CT
Ackland Final
Robertson (5)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 8:30am ET
Lawton Final
Menard 10  (6)
Munroe Final
Roberge (EE)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Sat, Oct 1 -- 9:55pm EET
Bryce Final
Veltsman (8)
Hertman Final
Landelius 10  (7)
Gulbis Final
Gosgens (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

OCT Championships -- Round-Robin

Sep 7 - 11, 2011
Pool A
Jake Higgs
Harriston, ON
0.750  0-0  3-1  0-0  0-0  0-0 
Mark Kean
Toronto, ON
0.750  3-1  0-0  1-0  0-0  1-0 
Garth Mitchell
Grimsby, ON
0.500  1-1  1-1  0-0  0-0  0-0 
Chad Allen
Brantford, ON
0.250  1-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Ian Fleming
Toronto, ON
0.250  0-1  1-2  0-1  0-1  0-0 
Pool B
John Epping
, ON
1.000  1-0  2-0  2-0  0-0  0-0 
Jason Gunnlaugson
, MB
0.500  2-1  0-1  1-2  0-0  0-0 
Total Casing Services
St. Catharines, ON
0.500  2-0  0-1  2-1  0-0  0-0 
Rob Lobel
, ON
0.250  1-0  0-3  1-2  0-0  0-0 
Wayne Tuck Jr.
Toronto, ON
0.250  1-1  0-2  0-1  0-0  0-0 
Pool C
Greg Balsdon
Kingston, ON
1.000  3-0  1-0  2-0  1-0  0-0 
Mark Bice
Sarnia, ON
0.750  3-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Mike Anderson
Markham, ON
0.250  1-1  0-2  0-1  0-0  0-0 
Ben Bevan
Ajax, ON
0.250  1-0  0-3  1-1  0-0  0-1 
Jon St. Denis
Stouffville, ON
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-0 
Pool D
Chris Gardner
Ottawa, ON
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Mike Harris
Oakville, ON
0.750  1-0  2-1  1-0  0-0  0-0 
Peter Corner
, ON
0.500  1-2  1-0  1-1  0-0  0-0 
Matt Dumontelle
Sudbury, NONT
0.250  0-2  1-1  1-1  0-0  0-0 
Terry Corbin
Brantford, ON
0.000  0-1  0-3  0-2  0-0  0-0 
Pool E
Brad Jacobs
Sault Ste. Marie, ON
1.000  2-0  2-0  1-0  0-0  0-0 
Bowie Abbis-Mills
, ON
0.750  1-0  2-1  1-0  0-0  0-0 
Francois Gagne
Montreal, QC
0.500  2-2  0-0  1-1  0-0  0-0 
Mathew Camm
Ottawa, ON
0.250  0-0  1-3  1-2  0-0  0-0 
Dustin Montpellier
, ON
0.000  0-3  0-1  0-1  0-0  0-0 
Pool F
Rob Rumfeldt
Guelph, ON
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  1-0 
Chris Galbraith
Winnipeg, MB
0.500  2-0  0-2  1-0  0-0  0-0 
Dale Matchett
, ON
0.500  1-1  1-1  0-0  0-0  0-0 
Denis Belanger
Toronto, ON
0.250  0-2  1-1  0-2  0-1  0-0 
Scott Brandon
Brampton, ON
0.250  0-1  1-2  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Sep 8, 11 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Mark Kean Chad Allen 6-2    Final (7)
2 Jake Higgs Garth Mitchell 7-2    Final (7)
3 John Epping Jason Gunnlaugson 6-5    Final (7)
4 Wayne Tuck Jr. Rob Lobel 8-1    Final (6)
Thu, Sep 8, 11 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Wayne Tuck Jr. Total Casing Services 4-5    Final (8)
2 John Epping Rob Lobel 8-7    Final (8)
3 Garth Mitchell Ian Fleming 8-1    Final (4)
4 Mark Kean Jake Higgs 9-3    Final (6)
Thu, Sep 8, 11 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Chad Allen Ian Fleming 4-7    Final (7)
4 Jason Gunnlaugson Total Casing Services 5-4    Final (8)
5 John Epping Wayne Tuck Jr. 6-2    Final (6)
6 Greg Balsdon Ben Bevan 8-7    Final (EE)
7 Mike Anderson Jon St. Denis 7-4    Final (7)
Fri, Sep 9, 11 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Rob Rumfeldt Denis Belanger 5-4    Final (EE)
2 Dale Matchett Chris Galbraith 8-6    Final (8)
3 Mathew Camm Dustin Montpellier 5-4    Final (8)
Fri, Sep 9, 11 10:45 AM
Sheet Team Team Score    End
5 Jon St. Denis Ben Bevan 7-3    Final (7)
6 Mark Bice Mike Anderson 5-2    Final (7)
7 Peter Corner Terry Corbin 7-5    Final (7)
8 Chris Gardner Mike Harris 9-4    Final (8)
4 Bowie Abbis-Mills Francois Gagne 8-7    Final (8)
Fri, Sep 9, 11 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Dustin Montpellier Brad Jacobs 3-5    Final (7)
6 Denis Belanger Scott Brandon 8-3    Final (7)
7 Dale Matchett Rob Rumfeldt 1-7    Final (4)
2 Bowie Abbis-Mills Mathew Camm 6-0    Final (4)
Fri, Sep 9, 11 04:15 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Mark Bice Jon St. Denis 7-0    Final (4)
3 Greg Balsdon Mike Anderson 8-2    Final (5)
4 Peter Corner Mike Harris 3-6    Final (7)
8 Terry Corbin Matt Dumontelle 6-7    Final (8)
Fri, Sep 9, 11 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Mathew Camm Francois Gagne 4-5    Final (8)
2 Rob Rumfeldt Scott Brandon 9-2    Final (6)
5 Rob Lobel Jason Gunnlaugson 5-4    Final (8)
6 Garth Mitchell Mark Kean 9-4    Final (8)
7 Denis Belanger Chris Galbraith 5-6    Final (8)
8 Brad Jacobs Bowie Abbis-Mills 6-0    Final (4)
Fri, Sep 9, 11 09:45 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Mike Anderson Ben Bevan 4-5    Final (8)
5 Mike Harris Terry Corbin 6-5    Final (8)
6 Chris Gardner Matt Dumontelle 6-2    Final (6)
7 Greg Balsdon Mark Bice 7-5    Final (8)
Sat, Sep 10, 11 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Dale Matchett Scott Brandon 2-7    Final (7)
2 Francois Gagne Dustin Montpellier 9-1    Final (4)
3 Chad Allen Garth Mitchell 6-4    Final (8)
4 Rob Rumfeldt Chris Galbraith 8-2    Final (4)
5 Jake Higgs Ian Fleming 8-4    Final (7)
6 John Epping Total Casing Services 8-2    Final (5)
7 Brad Jacobs Mathew Camm 1-0    Final (1)
Sat, Sep 10, 11 10:45 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Greg Balsdon Jon St. Denis 5-4    Final (8)
3 Peter Corner Matt Dumontelle 6-5    Final (8)
4 Chris Gardner Terry Corbin 6-3    Final (7)
8 Mark Bice Ben Bevan 7-1    Final (5)
Sat, Sep 10, 11 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Dale Matchett Denis Belanger 8-5    Final (8)
6 Brad Jacobs Francois Gagne 7-3    Final (7)
8 Chris Galbraith Scott Brandon 7-4    Final (7)
1 Bowie Abbis-Mills Dustin Montpellier 7-3    Final (6)
Sat, Sep 10, 11 04:15 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Mike Harris Matt Dumontelle 7-2    Final (6)
3 Rob Lobel Total Casing Services 6-7    Final (8)
4 Wayne Tuck Jr. Jason Gunnlaugson 0-7    Final (4)
5 Peter Corner Chris Gardner 5-6    Final (8)
6 Jake Higgs Chad Allen 8-6    Final (8)
8 Ian Fleming Mark Kean 5-6    Final (EE)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 11:00am ET
Tirinzoni 3rd
Inglis
Kim 3rd
Kelly
Armstrong 2nd
Ladouceur
Mann 3rd
Strouse
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb 2nd
Libbus
Tao 2nd
Hartung  Watch Live Curling!
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 8:00am ET
Mooibroek Final
Ramsfjell (7)
Colter Final
Horgan (7)
Edin Final
Stocker (6)
Retornaz Final
Schwaller (7)
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Oct 1 -- 8:00pm PT
Shuster Final
Geall (EE) Watch Live Curling!
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Oct 1 -- 5:00pm PT
Skrlik Final
Tabata (8) Watch Live Curling!
Gim Final
Buchy (6) Watch Live Curling!
Kitazawa Final
Parent (8) Watch Live Curling!
Hunkin Final
Cowan (5) Watch Live Curling!
Brown Final
Wark (6) Watch Live Curling!
Fujisawa Final
Gushulak (5) Watch Live Curling!
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am CT
Smith Final
Sigurdson (6)
McDonald 7th
Walter
M: Alliston Curling Club Cash Spiel
Alliston, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am ET
Balsdon Final
Bryant (8)
Froud Final
Heggestad (8)
Brackett Final
Heggestad (8)
Hutchinson Final
Pearce (8)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am CT
Ackland Final
Robertson (5)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 8:30am ET
Lawton Final
Menard 10  (6)
Munroe Final
Roberge (EE)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Sat, Oct 1 -- 9:55pm EET
Bryce Final
Veltsman (8)
Hertman Final
Landelius 10  (7)
Gulbis Final
Gosgens (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Kelly upends Jones for Toronto Tankard playoff spot

Kelly upends Jones for Toronto Tankard playoff spot

Late steals help New Brunswick's Andrea Kelly (Photo: Curling Canada) defeat Team Jones for a spot in the Stu Sells Toronto Tankard playoff round.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑