Curling Scores

M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Dec 4 -- 9:00am MT
Tym  
Hansen    Watch Live Curling!
W: DEKALB Superspiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Dec 3 -- 9:45pm CT
Holland Final
Peterson (EE)
Brown Final
Tober (4)
Sturmay Final
Workin (4) Watch Live Curling!
Get Your Free Meals!
M: DEKALB Superspiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Dec 3 -- 9:45pm CT
Nyman Final
McDonald (5)
Grassie Final
Chambers (8)
Kleiter Final
Smith (8) Watch Live Curling!
M: World Mixed Doubles Qualification Event
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 7:30pm GMT
India Final
Portugal (7) Watch Live Curling!
Poland 11  Final
Romania (6) Watch Live Curling!
Wales Final
France (EE) Watch Live Curling!
Mexico Final
Ireland 13  (6) Watch Live Curling!
China 13  Final
Lithuania (6) Watch Live Curling!
Latvia Final
Netherlands (6) Watch Live Curling!
M: Stu Sells Brantford NISSAN Classic
Brantford, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 3 -- 9:45pm ET
Ferris Final
McEwen (8)
Willsey Final
Deruelle (8)
Mooibroek Final
Howard (5)
W: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 3 -- 8:30pm PT
Reese-Hansen Final
Birnie (7) Watch Live Curling!
Gushulak 10  Final
Mychaluk (5) Watch Live Curling!
Cowan Final
Jackson-Baier (7) Watch Live Curling!
Ryan Final
Jensen (6) Watch Live Curling!
W: Stu Sells Brantford NISSAN Classic
Brantford, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 3 -- 6:00pm ET
Gim Final
Wasylkiw (7)
Harrison Final
Zemmelink (7)
Kim Final
Auld (6)
Mann Final
Kiemele (7)
Jaeggi Final
Armstrong (8)
Howard Final
Acres (5)
Ladouceur Final
Brandwood (8) Watch Live Curling!
Inglis Final
Deschene (7)
Galusha 10  Final
Rozon (7)
Duncan Final
Heggestad (6)
M: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 12:30pm PT
Sobering Final
Montgomery (7) Watch Live Curling!
Robillard Final
Cseke (8) Watch Live Curling!
Yanagisawa 10  Final
Strathdee (4) Watch Live Curling!
Connolly Final
Longworth (8) Watch Live Curling!
M: Scott Comfort RE/MAX Blue Chip Realty SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sat, Dec 3 -- 9:00pm CT
Manners Final
Joyce (6)
Pomedli Final
Gamble (8)
Henry Final
Muyres 10  (3) Watch Live Curling!
M: Selkrik MJCT Spiel
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 8:00pm ET
Freeman Final
Graham (4)
Szydlik Final
Robins 11  (8)
Kostna Final
Norris (8)
Dundas Final
Olafson (7)
W: Selkrik MJCT Spiel
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 7:00pm CT
Hayward Final
Buchalter (6)
Beaudry Final
Maguet (7)
: Innisfail AJCT U15 Spiel
Innisfail, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 3 -- 6:00pm MT
Deschiffart Final
Bishop (8)
Ruttan Final
Falkenberg 11  (8)
DeSchiffart 12  Final
Morrison (6)
Miller Final
Androschuk (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Playoff round set at Women's Masters Basel


Sweden's Team Isabella Wrana (Photo: Anil Mungal, GSOC) takes the top seed heading into the Women's Masters Basel playoffs in Basel.

By: Cameron Sallaj

After the dust settled in the twenty-team round robin of the Women's Masters Basel, eight remain and are now qualified for Sunday's playoff round. The event got underway Friday in Basel.

The number one seed was taken by Sweden's Team Isabella Wrana (Sundbyberg, SWE). The team, with Wrana, third Almida de Val, second Linda Stenlund, lead Maria Larsson, and alternate Jennie Wahlin went a perfect 4-0 in the preliminary round, beginning with an 11-4 victory over Germany's Kim Sutor.

They then won 9-1 over Latvia's Santa Blumberga-Berzina, 5-4 over Scotland's Rebecca Morrison, and 9-6 over Switzerland's Michele Jaeggi to round out their undefeated record. In the quarterfinals, the team will once again face Switzerland's Jaeggi in a rematch of the final round robin draw.

Switzerland's Team Keiser, with fourth Selina Witschonke, third Elena Mathis, second/skip Raphaela Keiser, and lead Marina Lortscher took the second seed, also with a 4-0 record. The team opened with a 6-4 victory over Turkey's Dilsat Yildiz and then won 6-5 over Italy's Stefania Constantini.

On Saturday, they defeated Switzerland's Katherine Blackham 7-4 before a 6-5 win over Denmark's Madeleine Dupont. Their quarterfinal match will also be a rematch as the Swiss rink will play Stefania Constantini's Italian rink once more. The Swiss team is set to appear in their first Grand Slam event at the 2022 BOOST National, October 4 to 9 in North Bay, Ontario.

The two other quarterfinal games will see third seed Xenia Schwaller (Zurich, SUI) play sixth seed Silvana Tirinzoni (Aarau, SUI) and fourth seed Rebecca Morrison (Stirling, SCO) take on fifth seed Madeleine Dupont (Hvidovre, DEN). The quarterfinal matches will be played at 4:00 AM Eastern Time Sunday morning with the event final set for 10:30 AM.

Notable teams that also competed in the event but missed the playoffs were Daniela Jentsch (2-2; Fussen, GER), Beth Farmer (1-3; Stirling, SCO), Dilsat Yildiz (1-3; Erzurum, TUR) and Alzbeta Zelingrova (1-3; Prague, CZE).

Streaming from the Women's Masters Basel can be found on World Curling Tour's YouTube page, WCT TV.

Watch the replay of Wrana vs Jaeggi:

Curling Scores

M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Dec 4 -- 9:00am MT
Tym  
Hansen    Watch Live Curling!
W: DEKALB Superspiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Dec 3 -- 9:45pm CT
Holland Final
Peterson (EE)
Brown Final
Tober (4)
Sturmay Final
Workin (4) Watch Live Curling!
M: DEKALB Superspiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Dec 3 -- 9:45pm CT
Nyman Final
McDonald (5)
Grassie Final
Chambers (8)
Kleiter Final
Smith (8) Watch Live Curling!
M: World Mixed Doubles Qualification Event
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 7:30pm GMT
India Final
Portugal (7) Watch Live Curling!
Poland 11  Final
Romania (6) Watch Live Curling!
Wales Final
France (EE) Watch Live Curling!
Mexico Final
Ireland 13  (6) Watch Live Curling!
China 13  Final
Lithuania (6) Watch Live Curling!
Latvia Final
Netherlands (6) Watch Live Curling!
M: Stu Sells Brantford NISSAN Classic
Brantford, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 3 -- 9:45pm ET
Ferris Final
McEwen (8)
Willsey Final
Deruelle (8)
Mooibroek Final
Howard (5)
W: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 3 -- 8:30pm PT
Reese-Hansen Final
Birnie (7) Watch Live Curling!
Gushulak 10  Final
Mychaluk (5) Watch Live Curling!
Cowan Final
Jackson-Baier (7) Watch Live Curling!
Ryan Final
Jensen (6) Watch Live Curling!
W: Stu Sells Brantford NISSAN Classic
Brantford, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 3 -- 6:00pm ET
Gim Final
Wasylkiw (7)
Harrison Final
Zemmelink (7)
Kim Final
Auld (6)
Mann Final
Kiemele (7)
Jaeggi Final
Armstrong (8)
Howard Final
Acres (5)
Ladouceur Final
Brandwood (8) Watch Live Curling!
Inglis Final
Deschene (7)
Galusha 10  Final
Rozon (7)
Duncan Final
Heggestad (6)
M: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 12:30pm PT
Sobering Final
Montgomery (7) Watch Live Curling!
Robillard Final
Cseke (8) Watch Live Curling!
Yanagisawa 10  Final
Strathdee (4) Watch Live Curling!
Connolly Final
Longworth (8) Watch Live Curling!
M: Scott Comfort RE/MAX Blue Chip Realty SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sat, Dec 3 -- 9:00pm CT
Manners Final
Joyce (6)
Pomedli Final
Gamble (8)
Henry Final
Muyres 10  (3) Watch Live Curling!
M: Selkrik MJCT Spiel
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 8:00pm ET
Freeman Final
Graham (4)
Szydlik Final
Robins 11  (8)
Kostna Final
Norris (8)
Dundas Final
Olafson (7)
W: Selkrik MJCT Spiel
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 7:00pm CT
Hayward Final
Buchalter (6)
Beaudry Final
Maguet (7)
: Innisfail AJCT U15 Spiel
Innisfail, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 3 -- 6:00pm MT
Deschiffart Final
Bishop (8)
Ruttan Final
Falkenberg 11  (8)
DeSchiffart 12  Final
Morrison (6)
Miller Final
Androschuk (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Birchard/Morris conclude round robin at 3-1

Birchard/Morris conclude round robin at 3-1

The new Canadian mixed doubles pair will have to wait to see where they land in the playoff picture (Photo: Team Birchard/Morris).

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑