Le Gruyere AOP European Curling Championships
Curling Scores
Le Gruyere AOP European Curling Championships
Nov 22 - 29, 2025
|
| Draw Nov 29 - 3:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Scotland Jackson, S |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 | |||
| Sweden Hasselborg, A |
![]() |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Scotland
| Games: | 11 |
| Record: | 6W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.06 |
| PA/G: | 6.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Sweden
| Games: | 11 |
| Record: | 10W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 5.40 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.74 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
Scotland
| Games: | 50 |
| Record: | 29W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.36 |
| PA/G: | 6.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Sweden
| Games: | 43 |
| Record: | 29W - 14L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.30 |
| PA/G: | 6.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Scotland
Sweden
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















