Curling Scores

M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 9:00pm MT
Behm Final
Howard (8)
Gedak Final
Zuravloff (8)
Wills Final
Zuravloff (6)
Deis Final
Bryden (EE)
Gamble Final
Woloschuk (7)
Kleiter Final
Knapp (8)
J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 31 -- 11:30am ET
Weagle 3rd
Strang
McEachren 3rd
Snow
Mosher 3rd
Kavanaugh
MacIsaac 3rd
Schut
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Oct 31 -- 11:00am ET
Burton 3rd
Fleger
Donaldson 3rd
Whitbread
Yarmuch 4th
Whittmire
Thomas 4th
Matter
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 31 -- 10:00am ET
Wipf 7th
Wright
Chung 8th
Davies
Burton Final
Perozak (7)
Kiist 7th
Cheung
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 31 -- 8:30am AT
Nodding Final
Blades (7)
Shaw Final
Proulx (8)
Stevens Final
MacNutt (8)
Forsythe Final
Callaghan (8)
: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm MT
Jackson Final
Plett (8)
Dieckelt Final
Shannon (8)
Minshull Final
Northwood (8)
Molberg Final
Johnston (8)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Hasselborg off to fast start at Women's Masters Basel


Sweden's Anna Hasselborg (photo by Jeffrey Au) joined by Switzerland's Nora Wuest and Raphaela Keiser at 2-0 after opening day in Switzerland.

Hasselborg, with Sara McManus at third, Agnes Knochenhauer at second and Sofia Mabergs at lead began their day with a 13-3 win over Switzerland's Fabienne Rieder, then went on to win 8-4 over another Swiss rink, skipped by Sarah Mueller.

Raphaela Keiser, throwing second stones and calling the game after joining Team Witschonke this season, won 5-2 over Corrie Huerlimann (Switzerland) and 6-4 over Sweden's Isabella Wrana to lead their group. Keiser is supported by Selina Witschonke throwing fourth stones, Elena Mathis at third and Marina Loertscher at lead and is now coached by two-time World Champion Binia Feltscher.



Wuest prevailed 5-4 over Germany's Daniela Jentsch in their opening game, then went on win 9-2 over Mueller setting up a battle with Hasselborg for the top seed in their group.

Jentsch won 9-1 over Reider to even their record at 1-1.

Switzerland's Elena Stern and Irene Schori both won their opening matches; Stern 9-2 over countrymate Celine Schwizgebel and Schori 7-1 over Italy's Veronica Zappone.

Schwitzgebel went on to win 9-6 over Zappone to even their record at 1-1.

Switzerland's Silvana Tirinzoni dropped their only game of the day, 7-6, when Huerlimann scored two in the seventh end, then stole the eighth end for the surprise win.



Curling Scores

M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 9:00pm MT
Behm Final
Howard (8)
Gedak Final
Zuravloff (8)
Wills Final
Zuravloff (6)
Deis Final
Bryden (EE)
Gamble Final
Woloschuk (7)
Kleiter Final
Knapp (8)
J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 31 -- 11:30am ET
Weagle 3rd
Strang
McEachren 3rd
Snow
Mosher 3rd
Kavanaugh
MacIsaac 3rd
Schut
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Oct 31 -- 11:00am ET
Burton 3rd
Fleger
Donaldson 3rd
Whitbread
Yarmuch 4th
Whittmire
Thomas 4th
Matter
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 31 -- 10:00am ET
Wipf 7th
Wright
Chung 8th
Davies
Burton Final
Perozak (7)
Kiist 7th
Cheung
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 31 -- 8:30am AT
Nodding Final
Blades (7)
Shaw Final
Proulx (8)
Stevens Final
MacNutt (8)
Forsythe Final
Callaghan (8)
: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm MT
Jackson Final
Plett (8)
Dieckelt Final
Shannon (8)
Minshull Final
Northwood (8)
Molberg Final
Johnston (8)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

World Junior Champions Mackenzie Zacharias of Altona (Photo: Curling Canada/Melanie Johnson) won 6-3 over Darcy Robertson's Winnipeg foursome on Sunday.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑