Canadian Wheelchair Championship
Curling Scores
Canadian Wheelchair Championship
Apr 27 - May 2, 2026
|
| Draw Apr 27 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| British Columbia Smithies, M |
![]() |
1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 7 | ||
| Alberta Purvis, M |
0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
British Columbia
| Games: | 1 |
| Record: | 1W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 4.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 1.00 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Alberta
| Games: | 1 |
| Record: | 0W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.29 |
| PA/G: | 10.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
British Columbia
Alberta
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 1 -- Mon, Apr 27 -- 4:00pm ET | |||
| MB (Bridges) | 5 | Final | |
| ON (Allen) | 10 | (8) | |
| NL (Carroll) | 7 | Final | |
| QC (Hamel) | 6 | (8) | |
| BC (Daw) | 5 | Final | |
| QC (Marquis) | 11 | (8) | |
| SK (Wright) | 5 | Final | |
| NO (Dean) | 4 | (8) | |
| BC (Smithies) | 7 | Final | |
| AB (Purvis) | 3 | (7) | |
| MB (Bridges) | 5 | Final | |
| ON (Allen) | 10 | (8) | |
| NL (Carroll) | 7 | Final | |
| QC (Hamel) | 6 | (8) | |
| BC (Daw) | 5 | Final | |
| QC (Marquis) | 11 | (8) | |
| SK (Wright) | 5 | Final | |
| NO (Dean) | 4 | (8) | |
| BC (Smithies) | 7 | Final | |
| AB (Purvis) | 3 | (7) |
| MB (Bridges) | 5 | Final | |
| ON (Allen) | 10 | (8) | |
| NL (Carroll) | 7 | Final | |
| QC (Hamel) | 6 | (8) | |
| BC (Daw) | 5 | Final | |
| QC (Marquis) | 11 | (8) | |
| SK (Wright) | 5 | Final | |
| NO (Dean) | 4 | (8) | |
| BC (Smithies) | 7 | Final | |
| AB (Purvis) | 3 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












