LGT World Men's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Men's Curling Championship
|
| Draw Apr 7 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Canada Gushue, B |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 | |||
| Sweden Edin, N |
![]() |
0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 | ||
Event Statistics
| Games: | 14 |
| Record: | 11W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 8.31 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
| Games: | 14 |
| Record: | 13W - 1L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.76 |
| PA/G: | 5.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Season Statistics
| Games: | 60 |
| Record: | 44W - 16L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.47 |
| PA/G: | 5.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 71 |
| Record: | 44W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.20 |
| PA/G: | 6.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 1st End vs. Ross Whyte (Sep 24, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 3rd End vs. Rayad Husain (Nov 2, 2023)
> 3 in 8th End vs. James Craik (Sep 23, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 7th End vs. Niklas Edin (Nov 8, 2023)
> 3 in 7th End vs. Ryan Wiebe (Sep 29, 2023)
> 3 in 7th End vs. Owen Purcell (Sep 21, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 5th End vs. Ross Whyte (Sep 24, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 3rd End vs. Christopher Oka (Sep 21, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Kevin Koe (Oct 20, 2023)
> 4 in 4th End vs. Pat Ferris (Sep 23, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 1st End vs. Joel Retornaz (Oct 19, 2023)
> 4 in 5th End vs. Ross Whyte (Oct 17, 2023)
> 4 in 5th End vs. Yves Stocker (Sep 20, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 4th End vs. Joel Retornaz (Oct 19, 2023)
> 2 in 7th End vs. Marco Hoesli (Oct 14, 2023)
> 2 in 5th End vs. Michael Brunner (Sep 3, 2023)
> 2 in 1st End vs. Kjetil Bjoerke (Sep 2, 2023)
> 2 in 2nd End vs. Michael Brunner (Sep 2, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Canada | ||
| Sweden | ||
Recent News
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















