Aberdeen International Curling Championship
Curling Scores
Aberdeen International Curling Championship
Mar 14 - 17, 2024
|
| Draw Mar 15 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Kyle Waddell Hamilton, SCO |
0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 5 | |||
| Marco Hoesli Glarus, SUI |
![]() |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Kyle Waddell
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.29 |
| PA/G: | 6.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.57 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Marco Hoesli
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.16 |
| PA/G: | 7.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Kyle Waddell
| Games: | 68 |
| Record: | 42W - 26L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 5W - 3L |
| PF/G: | 8.02 |
| PA/G: | 6.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Marco Hoesli
| Games: | 73 |
| Record: | 41W - 32L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 4L |
| PF/G: | 7.62 |
| PA/G: | 6.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
Kyle Waddell
Marco Hoesli
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Kyle Waddell | ||
| Marco Hoesli | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















