ADVICS Cup
Curling Scores
ADVICS Cup
Aug 21 - 24, 2025
|
| Draw Aug 23 - 12:40 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Junpei Kanda Tokyo, JPN |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | |||
| Tsuyoshi Yamaguchi Karuizawa, JPN |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 | ||
Event Statistics
Junpei Kanda
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 8.80 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Tsuyoshi Yamaguchi
| Games: | 6 |
| Record: | 6W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.93 |
| PA/G: | 3.72 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Season Statistics
Junpei Kanda
| Games: | 9 |
| Record: | 5W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.32 |
| PA/G: | 7.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.35 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Tsuyoshi Yamaguchi
| Games: | 79 |
| Record: | 55W - 24L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.05 |
| PA/G: | 5.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Junpei Kanda
Tsuyoshi Yamaguchi
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 8 -- Sat, Aug 23 -- 12:40am ET | |||
| Kanda | 3 | Final | |
| Yamaguchi | 5 | (8) ![]() |
|
| Ogiwara | 9 | Final | |
| Takamatsu | 3 | (6) ![]() |
|
| Kanda | 3 | Final | |
| Yamaguchi | 5 | (8) ![]() |
|
| Ogiwara | 9 | Final | |
| Takamatsu | 3 | (6) ![]() |
| Kanda | 3 | Final | |
| Yamaguchi | 5 | (8) ![]() |
|
| Ogiwara | 9 | Final | |
| Takamatsu | 3 | (6) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















