Boston Pizza Men's Provincial Qualifier
Curling Scores
Boston Pizza Men's Provincial Qualifier
Dec 12 - 15, 2024
|
| Draw Dec 12 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Jacob Libbus Black Diamond, AB |
![]() |
0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | ||
| Ted Appelman Edmonton, AB |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 8 | |||
Event Statistics
Jacob Libbus
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.63 |
| PA/G: | 5.56 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Ted Appelman
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.39 |
| PA/G: | 8.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Jacob Libbus
| Games: | 56 |
| Record: | 28W - 28L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.88 |
| PA/G: | 7.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Ted Appelman
| Games: | 20 |
| Record: | 8W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.95 |
| PA/G: | 7.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
Jacob Libbus
Ted Appelman
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 2 -- Thu, Dec 12 -- 7:00pm MT | |||
| Libbus | 5 | Final | |
| Appelman | 8 | (10) ![]() |
|
| Tym | 7 | Final | |
| Kozak | 5 | (9) ![]() |
|
| Wipf | 10 | Final | |
| Elsenheimer | 5 | (10) ![]() |
|
| Rae | 3 | Final | |
| Romanchuk | 10 | (6) ![]() |
|
| MacAlpine | 5 | Final | |
| Runciman | 7 | (9) ![]() |
|
| Libbus | 5 | Final | |
| Appelman | 8 | (10) ![]() |
|
| Tym | 7 | Final | |
| Kozak | 5 | (9) ![]() |
|
| Wipf | 10 | Final | |
| Elsenheimer | 5 | (10) ![]() |
|
| Rae | 3 | Final | |
| Romanchuk | 10 | (6) ![]() |
|
| MacAlpine | 5 | Final | |
| Runciman | 7 | (9) ![]() |
| Libbus | 5 | Final | |
| Appelman | 8 | (10) ![]() |
|
| Tym | 7 | Final | |
| Kozak | 5 | (9) ![]() |
|
| Wipf | 10 | Final | |
| Elsenheimer | 5 | (10) ![]() |
|
| Rae | 3 | Final | |
| Romanchuk | 10 | (6) ![]() |
|
| MacAlpine | 5 | Final | |
| Runciman | 7 | (9) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















