Le Gruyere AOP European Curling Championships
Curling Scores
Le Gruyere AOP European Curling Championships
|
| Draw Nov 24 - 4:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Italy Retornaz, J |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 | ||
| Sweden Edin, N |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 11 |
| Record: | 9W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 10.44 |
| PA/G: | 5.82 |
| Hammer Efficiency: | 0.69 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.28 |
| PA/G: | 5.86 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
| Games: | 76 |
| Record: | 63W - 13L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 6W - 0L |
| PF/G: | 8.84 |
| PA/G: | 5.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.56 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
| Games: | 71 |
| Record: | 44W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.20 |
| PA/G: | 6.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 1st End vs. Kyle Waddell (Aug 17, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Kalle Kiiskinen (Nov 22, 2023)
> 4 in 4th End vs. Stuart Thompson (Sep 22, 2023)
> 4 in 5th End vs. James Craik (Aug 20, 2023)
> 4 in 4th End vs. Lukas Hostmaelingen (Aug 18, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 11th End vs. Yannick Schwaller (Nov 24, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Niklas Edin (Sep 24, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 3rd End vs. Christopher Oka (Sep 21, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Kevin Koe (Oct 20, 2023)
> 4 in 4th End vs. Pat Ferris (Sep 23, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 1st End vs. Joel Retornaz (Oct 19, 2023)
> 4 in 5th End vs. Ross Whyte (Oct 17, 2023)
> 4 in 5th End vs. Yves Stocker (Sep 20, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 4th End vs. Joel Retornaz (Oct 19, 2023)
> 2 in 7th End vs. Marco Hoesli (Oct 14, 2023)
> 2 in 5th End vs. Michael Brunner (Sep 3, 2023)
> 2 in 1st End vs. Kjetil Bjoerke (Sep 2, 2023)
> 2 in 2nd End vs. Michael Brunner (Sep 2, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















