USER:: Saskatoon Nutana SWCT Event

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Oct 26 -- 7:00am ET
Latvia Final
Scotland 10  (6)
Switzerland Final
China (7)
Italy Final
Slovakia (7)
RCF Final
Norway (8)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Saskatoon Nutana SWCT Event -- Round-Robin

Nov 2 - 4, 2018
Pool A
Jessica Mitchell
Saskatoon, SK
1.000  1-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Penny Barker
Regina, SK
0.667  1-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Brett Barber
Biggar, SK
0.333  0-1  1-1  0-0  0-0  0-0 
Peggy Fernquist
Saskatoon, SK
0.000  0-3  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Robyn Silvernagle
North Battleford, SK
0.667  2-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Rae Ann Williamson
Regina, SK
0.667  0-0  2-1  1-0  0-0  1-0 
Stasia Wisniewski
Regina, SK
0.667  1-1  1-0  0-0  0-0  0-0 
Rachel Fritzler
Saskatoon , SK
0.000  0-2  0-1  0-1  0-1  0-0 
Pool C
Sherry Anderson
Saskatoon, SK
0.667  0-1  2-0  1-0  0-0  0-0 
Chantelle Eberle
Regina, SK
0.667  0-1  2-0  0-1  0-0  0-0 
Kourtney Fesser
Saskatoon, SK
0.667  1-1  1-0  1-0  0-0  0-0 
Patty Hersikorn
Saskatoon, SK
0.667  1-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Sherry Just
Saskatoon, SK
0.333  0-1  1-1  1-0  0-0  0-0 
Shalon Fleming
Regina, SK
0.000  0-3  0-0  0-2  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Nov 2, 18 09:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Jessica Mitchell Brett Barber 8-3    Final (6)
2 Peggy Fernquist Penny Barker 1-10    Final (6)
3 Rae Ann Williamson Rachel Fritzler 8-7    Final (EE)
4 Robyn Silvernagle Stasia Wisniewski 3-6    Final (7)
5 Patty Hersikorn Sherry Anderson 8-4    Final (8)
6 Chantelle Eberle Sherry Just 6-7    Final (8)
7 Kourtney Fesser Shalon Fleming 5-4    Final (8)
Sat, Nov 3, 18 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Sherry Just Patty Hersikorn 4-6    Final (7)
3 Sherry Anderson Shalon Fleming 4-3    Final (8)
4 Chantelle Eberle Kourtney Fesser 6-3    Final (7)
5 Penny Barker Brett Barber 7-2    Final (7)
6 Jessica Mitchell Peggy Fernquist 5-3    Final (7)
7 Robyn Silvernagle Rachel Fritzler 6-3    Final (8)
8 Rae Ann Williamson Stasia Wisniewski 10-7    Final (7)
Sat, Nov 3, 18 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Sherry Anderson Sherry Just 10-3    Final (6)
2 Shalon Fleming Chantelle Eberle 4-7    Final (7)
3 Kourtney Fesser Patty Hersikorn 8-4    Final (7)
4 Penny Barker Jessica Mitchell 2-5    Final (7)
5 Stasia Wisniewski Rachel Fritzler 8-3    Final (7)
6 Robyn Silvernagle Rae Ann Williamson 6-1    Final (7)
7 Brett Barber Peggy Fernquist 9-6    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Oct 26 -- 8:00am AT
Latvia Final
Scotland 10  (6)
Switzerland Final
China (7)
Italy Final
Slovakia (7)
RCF Final
Norway (8)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Grassie realistic about Pre-Trials chances in Liverpool

Grassie realistic about Pre-Trials chances in Liverpool

Sean Grassie (photo: Claudette Bockstael, Curling Canada) knows what people think his chances are of winning a chance to compete in the Canadian Curling Trials in Saskatoon.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑