USER:: WFG Jim Sullivan Curling Classic

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 16 -- Fri, Oct 22 -- 7:00pm ET
Peter De Cruz 8th
Ross Whyte
Mike McEwen Final
Kevin Koe (5) Watch Live Curling!
Yuta Matsumura Final
Jason Gunnlaugson (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 22 -- 6:00pm CT
Jordon Johnson 8th
Zach Breden
Matt Bijl Final
Luke Steski 10  (5)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 22 -- 6:30pm ET
Timothy Marin Final
Luke Godin (8)
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 22 -- 7:30pm AT
Paige Brewer Final
Rachel McLean (8)
Celia Evans Final
Sophie Blades (6)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 22 -- 4:00pm AT
Jack Higdon Final
Alan Fawcett (6)
Mark Strang Final
Zach Atherton (8)
Calan MacIsaac 11  Final
Isaiah Dalton (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

WFG Jim Sullivan Curling Classic -- Round-Robin

Dec 1 - 3, 2017
Jennifer Armstrong
Fredericton, NB
1.000  2-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Robyn MacPhee
Charlottetown, PEI
0.750  2-1  1-0  0-0  0-0  0-0 
Sylvie Quillian
Moncton, NB
0.750  1-1  2-0  1-0  0-0  0-0 
Shelly Graham
Moncton, NB
0.500  2-2  0-0  0-0  0-0  0-0 
Heidi Hanlon
Saint John, NB
0.500  1-1  1-1  0-1  0-0  0-0 
Sarah Mallais
Saint John, NB
0.500  0-1  2-1  0-0  0-0  0-0 
Colleen Pinkney
Halifax, NS
0.500  0-0  2-2  0-0  0-0  0-0 
Veronica Smith
Charlottetown, PEI
0.500  1-2  1-0  0-0  0-0  0-0 
Kathy Hicks
Fredericton , NB
0.000  0-1  0-3  0-0  0-0  0-0 
Shannon Tatlock
Moncton, NB
0.000  0-2  0-2  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Dec 1, 17 03:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Sarah Mallais Kathy Hicks 8-3    Final (7)
5 Colleen Pinkney Shannon Tatlock 8-6    Final (8)
6 Sylvie Robichaud Robyn MacPhee 2-5    Final (8)
7 Heidi Hanlon Veronica Smith 4-8    Final (8)
8 Jennifer Armstrong Shelly Graham 8-3    Final (6)
Fri, Dec 1, 17 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Veronica Smith Colleen Pinkney 3-7    Final (7)
2 Shannon Tatlock Jennifer Armstrong 2-7    Final (6)
3 Shelly Graham Sarah Mallais 3-6    Final (8)
5 Kathy Hicks Sylvie Robichaud 1-7    Final (6)
8 Robyn MacPhee Heidi Hanlon 3-8    Final (6)
Sat, Dec 2, 17 11:30 AM
Sheet Team Team Score    End
4 Colleen Pinkney Robyn MacPhee 5-7    Final (8)
5 Jennifer Armstrong Veronica Smith 6-2    Final (7)
6 Heidi Hanlon Kathy Hicks 11-2    Final (6)
7 Shannon Tatlock Shelly Graham 3-7    Final (8)
8 Sarah Mallais Sylvie Robichaud 3-6    Final (7)
Sat, Dec 2, 17 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Robyn MacPhee Sarah Mallais 5-2    Final (7)
2 Sylvie Robichaud Heidi Hanlon 8-7    Final (8)
3 Kathy Hicks Jennifer Armstrong 2-9    Final (6)
4 Veronica Smith Shannon Tatlock 6-2    Final (5)
6 Shelly Graham Colleen Pinkney 5-2    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 16 -- Fri, Oct 22 -- 7:00pm ET
Peter De Cruz 8th
Ross Whyte
Mike McEwen Final
Kevin Koe (5) Watch Live Curling!
Yuta Matsumura Final
Jason Gunnlaugson (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 22 -- 6:00pm CT
Jordon Johnson 8th
Zach Breden
Matt Bijl Final
Luke Steski 10  (5)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 22 -- 6:30pm ET
Timothy Marin Final
Luke Godin (8)
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 22 -- 7:30pm AT
Paige Brewer Final
Rachel McLean (8)
Celia Evans Final
Sophie Blades (6)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 22 -- 4:00pm AT
Jack Higdon Final
Alan Fawcett (6)
Mark Strang Final
Zach Atherton (8)
Calan MacIsaac 11  Final
Isaiah Dalton (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Rocque To Play for Masters Playoff Berth

Rocque To Play for Masters Playoff Berth

Team Kelsey Rocque (photo: Anil Mungal) are through to the C-Side Qualifiers at the GSOC Masters in Oakville.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑