Curling Alberta Womens Championship presented by Sentinel Storage
Curling Scores
Curling Alberta Womens Championship presented by Sentinel Storage
Jan 22 - 25, 2025
|
| Draw Jan 25 - 8:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Robyn Silvernagle Sexsmith, AB |
![]() |
2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 | ||
| Kayla Skrlik Calgary, AB |
0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | X | 8 | |||
Event Statistics
Robyn Silvernagle
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.22 |
| PA/G: | 6.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Kayla Skrlik
| Games: | 7 |
| Record: | 6W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.31 |
| PA/G: | 6.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
Robyn Silvernagle
| Games: | 31 |
| Record: | 13W - 18L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 6.83 |
| PA/G: | 7.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Kayla Skrlik
| Games: | 82 |
| Record: | 58W - 24L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.39 |
| PA/G: | 6.65 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Robyn Silvernagle
Kayla Skrlik
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Nancy Martin (Feb 18, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 7th End vs. Myla Plett (Jan 23, 2025)
> 4 in 4th End vs. Claire Booth (Nov 8, 2024)
> 4 in 4th End vs. Amber Holland (Oct 27, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 7th End vs. Miyu Ueno (Oct 12, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 10th End vs. Robyn Silvernagle (Jan 23, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















