Japan Curling Championships
Curling Scores
Japan Curling Championships
May 21 - 29, 2022
|
| Draw May 26 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Kohsuke Hirata Kitami, JPN |
0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 6 | |||
| Yasumasa Tanida Kitami, JPN |
![]() |
3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 10 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Kohsuke Hirata
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.96 |
| PA/G: | 6.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Yasumasa Tanida
| Games: | 10 |
| Record: | 7W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.67 |
| PA/G: | 5.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
Kohsuke Hirata
| Games: | 21 |
| Record: | 10W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.45 |
| PA/G: | 6.12 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Yasumasa Tanida
| Games: | 54 |
| Record: | 35W - 19L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 8.33 |
| PA/G: | 6.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Kohsuke Hirata
Yasumasa Tanida
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















