BKT Tires & OK Tire World Womens Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires & OK Tire World Womens Curling Championship
Mar 19 - 27, 2022
|
| Draw Mar 20 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| JPN (Nakajima) Nagano, JPN |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | |||
| USA (Christensen) Duluth, USA |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 6 | ||
Event Statistics
JPN (Nakajima)
| Games: | 12 |
| Record: | 6W - 6L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 6.52 |
| PA/G: | 6.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
USA (Christensen)
| Games: | 13 |
| Record: | 8W - 5L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 2L |
| PF/G: | 7.88 |
| PA/G: | 6.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
USA (Christensen)
| Games: | 51 |
| Record: | 27W - 24L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 5W - 3L |
| PF/G: | 7.65 |
| PA/G: | 7.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
JPN (Nakajima)
USA (Christensen)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 5 -- Sun, Mar 20 -- 7:00pm PT | |||
| JPN (Nakajima) | 7 | Final | |
| USA (Christensen) | 6 | (10) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 1 | Final | |
| SCO (Morrison) | 0 | (1) | |
| NOR (Roervik) | 11 | Final | |
| GER (Jentsch) | 6 | (10) | |
| SUI (Tirinzoni) | 11 | Final | |
| CAN (Einarson) | 3 | (6) ![]() |
|
| JPN (Nakajima) | 7 | Final | |
| USA (Christensen) | 6 | (10) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 1 | Final | |
| SCO (Morrison) | 0 | (1) | |
| NOR (Roervik) | 11 | Final | |
| GER (Jentsch) | 6 | (10) | |
| SUI (Tirinzoni) | 11 | Final | |
| CAN (Einarson) | 3 | (6) ![]() |
| JPN (Nakajima) | 7 | Final | |
| USA (Christensen) | 6 | (10) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 1 | Final | |
| SCO (Morrison) | 0 | (1) | |
| NOR (Roervik) | 11 | Final | |
| GER (Jentsch) | 6 | (10) | |
| SUI (Tirinzoni) | 11 | Final | |
| CAN (Einarson) | 3 | (6) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















