Red Deer Curling Classic
Curling Scores
Red Deer Curling Classic
Nov 2 - 5, 2012
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Brendan Bottcher Edmonton, AB |
0 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | X | X | 5 | |||
| Rick McKague Edmonton, AB |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Brendan Bottcher
| Games: | 9 |
| Record: | 8W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 9.48 |
| PA/G: | 4.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.61 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.81 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Rick McKague
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 4.58 |
| PA/G: | 7.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.20 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Brendan Bottcher
Rick McKague
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Brendan Bottcher | ||
| Rick McKague | ||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















