World Curling Report

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Jacobs Final
Matsumura (8)
Koe Final
Gushue (7)
Bottcher Final
Edin (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 6:30am ET
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 2:45am ET
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Truksans (5)
Gempeler Final
Sloan (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm ET
Tuma Final
Harvey (7)
Grabowski Final
Scheibach (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Normandeau Final
Viau (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

GP Car and Home World Cup of Curling

Nov 2 - 6, 2011
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Jeff Stoughton
Winnipeg, MB
     0  3  0  2  2  0  1  X  8  
Glenn Howard
Coldwater, ON
   2  0  2  0  0  1  0  X  5  
View Current Draw | View Shot-By-Shot   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Jeff
Stoughton
Third:
Player Photo
Jon
Mead
Second:
Player Photo
Reid
Carruthers
Lead:
Player Photo
Steve
Gould
Skip:
Player Photo
Glenn
Howard
Third:
Player Photo
Wayne
Middaugh
Second:
Player Photo
Brent
Laing
Lead:
Player Photo
Craig
Savill

Shot Tracker: (All Shots, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Jeff Stoughton
16
69
2.08 2.9 90%
3:  Jon Mead
16
77
2.20 2.3 100%
2:  Reid Carruthers
16
73
1.64 3.3 94%
1:  Steve Gould
14
60
1.84 6.2 89%
 TEAM TOTALS 62 279 1.94 3.6 94%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Glenn Howard
15
56
2.46 4.0 79%
3:  Wayne Middaugh
16
74
2.56 2.7 100%
2:  Brent Laing
16
66
2.04 3.5 86%
1:  Craig Savill
16
69
1.38 4.4 88%
 TEAM TOTALS 63 265 2.10 3.7 88%

Event Statistics

Jeff Stoughton
Games: 6  
Record: 5W - 1L  
Extra Ends: 1W - 0L  
One-Point Games: 2W - 0L  
PF/G: 7.56  
PA/G: 5.33  
Hammer Efficiency: 0.43  
Steal Defense: 0.17  
Force Efficiency: 0.57  
Steal Efficiency: 0.18  
Glenn Howard
Games: 8  
Record: 7W - 1L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 6.78  
PA/G: 4.24  
Hammer Efficiency: 0.45  
Steal Defense: 0.12  
Force Efficiency: 0.57  
Steal Efficiency: 0.29  
 Head To Head between Skips
 Jeff Stoughton vs. Glenn Howard
Stoughton
Jeff
  Howard
Glenn
Games Played: 55
23 : 32
Date Event Result
Apr 9, 2015Players' ChampionshipStoughton5-4 
Oct 30, 2014Masters of CurlingHoward7-3 
Sep 21, 2014AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicHoward6-4 
Nov 2, 2013Masters of CurlingHoward4-3 
Sep 22, 2013AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicStoughton4-3 
Oct 13, 2013StuSells Toronto TankardStoughton5-4 
Dec 6, 2013Tim Hortons Roar of the RingsStoughton9-3 
Mar 22, 2013Victoria Curling ClassicHoward6-5 
Mar 9, 2013Tim Hortons BrierStoughton7-6 
Mar 3, 2013Tim Hortons BrierHoward8-5 
Dec 2, 2012Capital One Canada Cup of CurlingStoughton4-3 
Nov 28, 2012Capital One Canada Cup of CurlingStoughton9-5 
Dec 13, 2012Canadian Open of CurlingHoward7-3 
Nov 15, 2012ROGERS Masters of CurlingHoward7-5 
Oct 26, 2012Cactus Pheasant ClassicHoward6-5 
Apr 19, 2012Sun Life Financial Players' ChampionshipHoward6-4 
Jan 28, 2012Pomeroy Inn & Suites NationalHoward8-3 
Jan 27, 2012Pomeroy Inn & Suites NationalHoward7-4 
Dec 3, 2011Capital One Canada Cup of CurlingHoward9-5 
Dec 2, 2011Capital One Canada Cup of CurlingHoward5-3 
Dec 17, 2011BDO Canadian OpenStoughton8-6 
Dec 16, 2011BDO Canadian OpenHoward8-6 
Nov 3, 2011GP Car and Home World Cup of CurlingStoughton8-5 
Oct 22, 2011Canad Inns Prairie ClassicStoughton6-4 
Mar 13, 2011Tim Hortons BrierStoughton8-6 
Mar 8, 2011Tim Hortons BrierHoward7-4 
Dec 1, 2010Canada Cup of CurlingHoward8-5 
Nov 6, 2010Grey Power World Cup of CurlingStoughton6-4 
Dec 18, 2010The Swiss Chalet NationalStoughton8-5 
Dec 12, 2009Canadian Curling TrialsHoward11-6 
Dec 6, 2009Canadian Curling TrialsHoward5-4 
Jan 9, 2010The NationalHoward6-4 
Jan 7, 2010The NationalStoughton7-4 
Jan 21, 2010BDO Classic Canadian OpenHoward8-2 
Mar 10, 2010Tim Hortons BrierHoward8-4 
Mar 14, 2009Tim Hortons BrierStoughton8-6 
Mar 10, 2009Tim Hortons BrierHoward8-5 
Jan 24, 2009BDO Canadian Open of CurlingHoward5-3 
Nov 15, 2008Masters of CurlingHoward6-4 
Oct 25, 2008Meyers Norris Penny Prairie ClassicStoughton8-4 
Jan 25, 2008Masters of CurlingHoward8-3 
Nov 12, 2007Best Western Wayside Inn Curling ClassicStoughton6-5 
Mar 10, 2007Tim Hortons BrierHoward8-4 
Mar 4, 2007Tim Hortons BrierHoward9-7 
Mar 16, 2006Tim Hortons BrierHoward8-2 
Dec 7, 2005Canadan Curling TrialsStoughton9-6 
Nov 7, 2004BDO Curling ClassicStoughton8-1 
Nov 30, 2003Cowan Wright Beauchamp - The ChampionshipsStoughton9-8 
Jan 25, 2004The NationalHoward5-3 
Jan 23, 2004The NationalStoughton7-2 
Feb 1, 2003The NationalHoward5-4 
Nov 12, 2002Shorty Jenkins ClassicStoughton4-2 
Nov 12, 2002Shorty Jenkins ClassicHoward6-4 
Jan 12, 2002KIA Masters of CurlingStoughton8-5 
Mar 1, 2002WCT Players' ChampionshipHoward7-6 

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Jacobs Final
Matsumura (8)
Koe Final
Gushue (7)
Bottcher Final
Edin (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 8:00am NT
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 4:15am NT
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Truksans (5)
Gempeler Final
Sloan (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm ET
Tuma Final
Harvey (7)
Grabowski Final
Scheibach (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Normandeau Final
Viau (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑