Baden Masters
Curling Scores
Baden Masters
Aug 14 - 17, 2025
|
| Draw Aug 16 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Kyle Waddell Hamilton, SCO |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 | ||
| Jan Iseli Solothurn, SUI |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 | |||
Event Statistics
Kyle Waddell
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.88 |
| PA/G: | 5.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.73 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Jan Iseli
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.14 |
| PA/G: | 7.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.07 |
Season Statistics
Kyle Waddell
| Games: | 65 |
| Record: | 42W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.40 |
| PA/G: | 6.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Jan Iseli
| Games: | 64 |
| Record: | 37W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.52 |
| PA/G: | 6.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Kyle Waddell
Jan Iseli
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 10 -- Sat, Aug 16 -- 3:00pm CET | |||
| Waddell | 6 | Final | |
| Iseli | 7 | (8) ![]() |
|
| Buraas | 4 | Final | |
| Spiller | 7 | (7) ![]() |
|
| Carson | 3 | Final | |
| Edin | 5 | (7) ![]() |
|
| Muskatewitz | 11 | Final | |
| Brunner | 5 | (7) ![]() |
|
| Waddell | 6 | Final | |
| Iseli | 7 | (8) ![]() |
|
| Buraas | 4 | Final | |
| Spiller | 7 | (7) ![]() |
|
| Carson | 3 | Final | |
| Edin | 5 | (7) ![]() |
|
| Muskatewitz | 11 | Final | |
| Brunner | 5 | (7) ![]() |
| Waddell | 6 | Final | |
| Iseli | 7 | (8) ![]() |
|
| Buraas | 4 | Final | |
| Spiller | 7 | (7) ![]() |
|
| Carson | 3 | Final | |
| Edin | 5 | (7) ![]() |
|
| Muskatewitz | 11 | Final | |
| Brunner | 5 | (7) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















