Baden Masters
Curling Scores
Baden Masters
Aug 14 - 17, 2025
|
| Draw Aug 16 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Orrin Carson Dumfries, SCO |
0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | |||
| Niklas Edin Karlstad, SWE |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 5 | ||
Event Statistics
Orrin Carson
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 3.93 |
| PA/G: | 8.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.39 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Niklas Edin
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.41 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.20 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Season Statistics
Orrin Carson
| Games: | 51 |
| Record: | 31W - 20L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.68 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Niklas Edin
| Games: | 58 |
| Record: | 33W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.48 |
| PA/G: | 6.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Orrin Carson
Niklas Edin
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 10 -- Sat, Aug 16 -- 3:00pm CET | |||
| Waddell | 6 | Final | |
| Iseli | 7 | (8) ![]() |
|
| Buraas | 4 | Final | |
| Spiller | 7 | (7) ![]() |
|
| Carson | 3 | Final | |
| Edin | 5 | (7) ![]() |
|
| Muskatewitz | 11 | Final | |
| Brunner | 5 | (7) ![]() |
|
| Waddell | 6 | Final | |
| Iseli | 7 | (8) ![]() |
|
| Buraas | 4 | Final | |
| Spiller | 7 | (7) ![]() |
|
| Carson | 3 | Final | |
| Edin | 5 | (7) ![]() |
|
| Muskatewitz | 11 | Final | |
| Brunner | 5 | (7) ![]() |
| Waddell | 6 | Final | |
| Iseli | 7 | (8) ![]() |
|
| Buraas | 4 | Final | |
| Spiller | 7 | (7) ![]() |
|
| Carson | 3 | Final | |
| Edin | 5 | (7) ![]() |
|
| Muskatewitz | 11 | Final | |
| Brunner | 5 | (7) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















