Astec Safety Challenge
Curling Scores
Astec Safety Challenge
|
| Draw Jan 10 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Brad Gushue St. John's, NL |
![]() |
0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | ||
| Niklas Edin Karlstad , SWE |
0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 6 | |||
Event Statistics
| Games: | 4 |
| Record: | 3W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.69 |
| PA/G: | 6.56 |
| Hammer Efficiency: | 0.67 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.86 |
| PA/G: | 6.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
| Games: | 75 |
| Record: | 46W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 8.01 |
| PA/G: | 6.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
| Games: | 81 |
| Record: | 48W - 33L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 6W - 2L |
| PF/G: | 7.46 |
| PA/G: | 6.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 8th End vs. Shane Latimer (Mar 5, 2025)
> 4 in 4th End vs. James Grattan (Mar 4, 2025)
> 4 in 8th End vs. Scott Howard (Jan 8, 2025)
> 4 in 1st End vs. Sam Mooibroek (Dec 15, 2024)
> 4 in 7th End vs. Steve Johns (Oct 30, 2024)
> 4 in 7th End vs. JaeBeom Lee (Oct 27, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 6 in 6th End vs. Ken Hsu (Oct 27, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Ross Whyte (Jan 16, 2025)
> 5 in 7th End vs. Bruce Mouat (Oct 6, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 7th End vs. John Epping (Dec 15, 2024)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Andrin Schnider (Feb 21, 2025)
> 5 in 6th End vs. Michael Brunner (Nov 6, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Takumi Maeda (Dec 13, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Marco Hoesli (Jan 14, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 6 in 6th End vs. Marc Muskatewitz (Dec 14, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















