Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Curling Scores
Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Oct 4 - 6, 2024
|
| Draw Oct 4 - 5:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Shinya Abe Sapporo, JPN |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 6 | |||
| Cameron de Jong Victoria, BC |
![]() |
1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | ||
Event Statistics
Shinya Abe
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.39 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Cameron de Jong
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.95 |
| PA/G: | 5.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.21 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.48 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Shinya Abe
Cameron de Jong
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















