Swiss National Championship
Curling Scores
Swiss National Championship
|
| Draw Feb 10 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Xenia Schwaller Zurich, SUI |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | ||
| Silvana Tirinzoni Aarau, SUI |
0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.57 |
| PA/G: | 6.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.77 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
| Games: | 79 |
| Record: | 56W - 23L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 7.98 |
| PA/G: | 5.34 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 102 |
| Record: | 85W - 17L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 8W - 2L |
| PF/G: | 8.74 |
| PA/G: | 5.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Emira Abbes (Oct 27, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Tova Sundberg (Oct 13, 2023)
> 4 in 6th End vs. Erin Morrissey (Sep 22, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Marianne Roervik (Sep 1, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 7th End vs. Beth Peterson (Dec 1, 2023)
> 3 in 2nd End vs. Sayaka Yoshimura (Sep 24, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Jennifer Harvey (Sep 21, 2023)
> 6 in 5th End vs. Anna Hasselborg (Sep 17, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Madeleine Dupont (Nov 18, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 3rd End vs. Madeleine Dupont (Oct 13, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Madeleine Dupont (Oct 13, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















