Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen
Curling Scores
Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen
|
| Draw Jan 21 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| John Epping Toronto, ON |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
| Karsten Sturmay Edmonton, AB |
0 | 3 | 0 | 1 | 5 | X | 9 | |||||
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 6.79 |
| Hammer Efficiency: | 0.58 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.40 |
| Games: | 7 |
| Record: | 6W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.05 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.71 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Season Statistics
| Games: | 61 |
| Record: | 37W - 24L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 4L |
| PF/G: | 8.21 |
| PA/G: | 6.55 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
| Games: | 75 |
| Record: | 49W - 26L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.78 |
| PA/G: | 5.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 3rd End vs. Simon Hebert (Sep 23, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Simon Hebert (Sep 23, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 3rd End vs. James Craik (Sep 21, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 8th End vs. Ryan Wiebe (Sep 27, 2023)
> 2 in 4th End vs. Brad Gushue (Sep 22, 2023)
> 2 in 4th End vs. James Craik (Sep 21, 2023)
> 2 in 6th End vs. Owen Purcell (Sep 20, 2023)
> 2 in 5th End vs. Owen Purcell (Aug 27, 2023)
> 2 in 5th End vs. Sam Steep (Aug 24, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Glenn Howard (Sep 28, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 5th End vs. John Epping (Jan 21, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Dustin Kalthoff (Jan 19, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 1st End vs. Brendan Bottcher (Dec 1, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| John Epping | ||
| Karsten Sturmay | ||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















