Le Gruyere AOP European Curling Championships
Curling Scores
Le Gruyere AOP European Curling Championships
Nov 18 - 25, 2023
|
| Draw Nov 18 - 2:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sweden Wrana, I |
![]() |
2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | ||
| Switzerland Tirinzoni, S |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 8 | |||
Event Statistics
Sweden
| Games: | 11 |
| Record: | 6W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.60 |
| PA/G: | 7.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Switzerland
| Games: | 11 |
| Record: | 11W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.74 |
| PA/G: | 4.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.59 |
| Steal Defense: | 0.05 |
| Force Efficiency: | 0.77 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
Sweden
| Games: | 91 |
| Record: | 60W - 31L |
| Extra Ends: | 5W - 1L |
| One-Point Games: | 6W - 4L |
| PF/G: | 8.59 |
| PA/G: | 6.54 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Switzerland
| Games: | 102 |
| Record: | 85W - 17L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 8W - 2L |
| PF/G: | 8.74 |
| PA/G: | 5.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Sweden
Switzerland
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Jennifer Harvey (Sep 21, 2023)
> 6 in 5th End vs. Anna Hasselborg (Sep 17, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Madeleine Dupont (Nov 18, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 3rd End vs. Madeleine Dupont (Oct 13, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Madeleine Dupont (Oct 13, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















