Scottish Curling Junior Championships
Curling Scores
Scottish Curling Junior Championships
Nov 10 - 15, 2023
|
| Draw Nov 12 - 7:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Jessica Sharp Perth, SCO |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 | |||||
| Ishbel McCartney Dumfries, SCO |
1 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | X | 11 | ||||||
Event Statistics
Jessica Sharp
| Games: | 9 |
| Record: | 1W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 4.23 |
| PA/G: | 14.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.09 |
| Steal Defense: | 0.64 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Ishbel McCartney
| Games: | 9 |
| Record: | 5W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.28 |
| PA/G: | 8.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.56 |
Season Statistics
Jessica Sharp
| Games: | 9 |
| Record: | 1W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 4.23 |
| PA/G: | 14.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.09 |
| Steal Defense: | 0.64 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Ishbel McCartney
| Games: | 9 |
| Record: | 5W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.28 |
| PA/G: | 8.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.56 |
Scoring Records - Season
Jessica Sharp
Ishbel McCartney
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












