North Grenville Women's Fall Curling Classic
Curling Scores
North Grenville Women's Fall Curling Classic
Oct 26 - 29, 2023
|
| Draw Oct 26 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Sarah Boland St. John's, NL |
0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | |||
| Hailey Armstrong Ottawa, ON |
![]() |
2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Sarah Boland
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.07 |
| PA/G: | 8.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.53 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Hailey Armstrong
| Games: | 8 |
| Record: | 6W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.76 |
| PA/G: | 8.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Season Statistics
Sarah Boland
| Games: | 17 |
| Record: | 7W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.76 |
| PA/G: | 7.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Hailey Armstrong
| Games: | 41 |
| Record: | 21W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 6.96 |
| PA/G: | 7.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Sarah Boland
Hailey Armstrong
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 3rd End vs. Jessica Daigle (Oct 8, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 1st End vs. Krista Scharf (Oct 29, 2023)
> 4 in 1st End vs. Jessica Daigle (Oct 8, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Stacie Curtis (Oct 7, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 3rd End vs. Sayaka Yoshimura (Sep 8, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















