Baden Masters
Curling Scores
Baden Masters
|
| Draw Aug 18 - 2:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Wouter Gosgens Zoetermeer, NED |
![]() |
0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 7 | |||
| Manuel Jermann Arlesheim, SUI |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.59 |
| PA/G: | 6.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.71 |
| PA/G: | 11.07 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Season Statistics
| Games: | 76 |
| Record: | 40W - 36L |
| Extra Ends: | 2W - 2L |
| One-Point Games: | 2W - 3L |
| PF/G: | 7.82 |
| PA/G: | 6.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.92 |
| PA/G: | 7.69 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 1st End vs. Magnus Ramsfjell (Oct 13, 2023)
> 4 in 5th End vs. Catlin Schneider (Oct 12, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Zach Davies (Sep 16, 2023)
> 4 in 2nd End vs. Manuel Jermann (Aug 18, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 8th End vs. Jacob Libbus (Sep 22, 2023)
> 4 in 6th End vs. Zach Davies (Sep 16, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Cameron Bryce (Aug 24, 2023)
> 5 in 3rd End vs. Lukas Klima (Aug 19, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 4th End vs. Aaron Sluchinski (Oct 18, 2023)
> 3 in 7th End vs. Magnus Ramsfjell (Sep 1, 2023)
> 3 in 5th End vs. Marco Hoesli (Sep 1, 2023)
> 3 in 8th End vs. Marco Hoesli (Aug 25, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Wouter Gosgens (Aug 24, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Andrin Schnider (Aug 17, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 3rd End vs. Joel Retornaz (Oct 14, 2023)
> 3 in 3rd End vs. Bruce Mouat (Aug 27, 2023)
> 3 in 6th End vs. Magnus Ramsfjell (Aug 25, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 4th End vs. Joel Retornaz (Aug 20, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















