Tim Hortons Brier
Curling Scores
Tim Hortons Brier
|
| Draw Mar 12 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| CAN (Gushue) St. John's, CAN |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 7 | ||
| MB (Dunstone) Winnipeg, MB |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | |||
Event Statistics
| Games: | 11 |
| Record: | 10W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 8.04 |
| PA/G: | 5.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.74 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
| Games: | 12 |
| Record: | 10W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 9.44 |
| PA/G: | 4.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Season Statistics
| Games: | 77 |
| Record: | 60W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 2L |
| PF/G: | 8.93 |
| PA/G: | 5.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.55 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 92 |
| Record: | 69W - 23L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 5W - 2L |
| PF/G: | 8.51 |
| PA/G: | 5.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Bruce Mouat (Oct 21, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Korey Dropkin (Oct 8, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 2nd End vs. Michael Brunner (Oct 8, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 4th End vs. Reid Carruthers (Sep 24, 2022)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Michael Brunner (Oct 19, 2022)
> 4 in 2nd End vs. Tanner Horgan (Sep 16, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 8th End vs. Greg Smith (Sep 21, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 4th End vs. Reid Carruthers (Oct 21, 2022)
> 3 in 3rd End vs. Karsten Sturmay (Sep 15, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 5th End vs. Bruce Mouat (Oct 20, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















