Alberta Best Western Mixed Doubles Championship
Curling Scores
Alberta Best Western Mixed Doubles Championship
Feb 15 - 19, 2023
|
| Draw Feb 16 - 11:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Kalk/MacAlpine Edmonton, AB |
3 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 8 | ||||
| Schmiemann/Ginter Edmonton, AB |
![]() |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 2 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Kalk/MacAlpine
| Games: | 9 |
| Record: | 7W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.70 |
| PA/G: | 6.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.52 |
Schmiemann/Ginter
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.31 |
| PA/G: | 8.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Kalk/MacAlpine
Schmiemann/Ginter
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















