Tim Hortons Brier
Curling Scores
Tim Hortons Brier
Mar 3 - 12, 2023
|
| Draw Mar 8 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| MB (Dunstone) Winnipeg, MB |
![]() |
2 | 3 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 13 | |||
| NL (Young) St. John's, NL |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
MB (Dunstone)
| Games: | 12 |
| Record: | 10W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 9.44 |
| PA/G: | 4.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
NL (Young)
| Games: | 8 |
| Record: | 2W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 5.33 |
| PA/G: | 7.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.42 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Season Statistics
MB (Dunstone)
| Games: | 92 |
| Record: | 69W - 23L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 5W - 2L |
| PF/G: | 8.51 |
| PA/G: | 5.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
NL (Young)
| Games: | 45 |
| Record: | 36W - 9L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 9.45 |
| PA/G: | 5.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Scoring Records - Season
MB (Dunstone)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Michael Brunner (Oct 19, 2022)
> 4 in 2nd End vs. Tanner Horgan (Sep 16, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 8th End vs. Greg Smith (Sep 21, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 4th End vs. Reid Carruthers (Oct 21, 2022)
> 3 in 3rd End vs. Karsten Sturmay (Sep 15, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 5th End vs. Bruce Mouat (Oct 20, 2022)
NL (Young)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















