IG Wealth Management Western Showdown
Curling Scores
IG Wealth Management Western Showdown
|
| Draw Oct 31 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Niklas Edin Karlstad, SWE |
![]() |
1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | ||
| Kevin Koe Calgary, AB |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | |||
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 6W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.33 |
| PA/G: | 5.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.72 |
| PA/G: | 5.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.80 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Season Statistics
| Games: | 107 |
| Record: | 84W - 23L |
| Extra Ends: | 3W - 1L |
| One-Point Games: | 6W - 8L |
| PF/G: | 9.07 |
| PA/G: | 5.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 72 |
| Record: | 50W - 22L |
| Extra Ends: | 4W - 1L |
| One-Point Games: | 9W - 2L |
| PF/G: | 7.91 |
| PA/G: | 6.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Michael Brunner (Oct 7, 2022)
> 4 in 4th End vs. Kjetil Bjoerke (Sep 4, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 5th End vs. Colton Flasch (Oct 8, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 3rd End vs. Michael Brunner (Oct 7, 2022)
> 3 in 8th End vs. Reid Carruthers (Oct 5, 2022)
> 3 in 4th End vs. Stuart Thompson (Sep 29, 2022)
> 3 in 4th End vs. Lukas Hostmaelingen (Sep 4, 2022)
> 3 in 2nd End vs. Wouter Gosgens (Sep 3, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Korey Dropkin (Aug 19, 2022)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 1st End vs. Steve Laycock (Oct 29, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Yusuke Morozumi (Nov 18, 2022)
> 4 in 5th End vs. Aaron Sluchinski (Oct 29, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 3rd End vs. Joel Retornaz (Dec 9, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Joel Retornaz (Oct 21, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















