Hokkaido Curling Championships
Curling Scores
Hokkaido Curling Championships
Jan 12 - 17, 2022
|
| Draw Jan 15 - 3:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Go Aoki Sapporo, JPN |
![]() |
0 | 3 | 2 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 11 | |||
| Yuya Takigahira , JPN |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 3 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Go Aoki
| Games: | 10 |
| Record: | 8W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.57 |
| PA/G: | 4.68 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.39 |
Yuya Takigahira
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.33 |
| PA/G: | 8.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Season Statistics
Yuya Takigahira
| Games: | 21 |
| Record: | 10W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.45 |
| PA/G: | 6.12 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Go Aoki
Yuya Takigahira
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















