Olympic Qualification Event
Curling Scores
Olympic Qualification Event
Dec 11 - 18, 2021
|
| Draw Dec 16 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Germany Totzek, S |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 | |||
| Italy Retornaz, J |
0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 4 | X | 11 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Germany
| Games: | 8 |
| Record: | 1W - 7L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 4.71 |
| PA/G: | 8.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.17 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Italy
| Games: | 9 |
| Record: | 8W - 1L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 7.67 |
| PA/G: | 4.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.58 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
Germany
| Games: | 83 |
| Record: | 43W - 40L |
| Extra Ends: | 2W - 2L |
| One-Point Games: | 2W - 4L |
| PF/G: | 7.52 |
| PA/G: | 7.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Italy
| Games: | 92 |
| Record: | 62W - 30L |
| Extra Ends: | 5W - 1L |
| One-Point Games: | 6W - 3L |
| PF/G: | 8.09 |
| PA/G: | 5.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Germany
Italy
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















